Více hlídek na hranicích, rychlejší deportace. Bezpečnostní rada v Řecku řešila nárůst migrantů

Řecko posílí kontroly na hranicích a uprchlíky z přeplněných táborů na ostrovech začne přesouvat na pevninu. Na sobotním krizovém zasedání o tom rozhodla bezpečnostní rada státu, uvedla agentura Reuters. Vláda tak reagovala na narůstající počet migrantů, kteří nyní připlouvají z Turecka na řecké ostrovy. Ve čtvrtek jich bylo 650, což je nejvyšší počet za jeden den za poslední tři roky.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci na hranici Řecka a Turecka v květnu 2018. | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Jednání bezpečnostní rady státu, kterému předsedal premiér Kyriakos Mitsotakis, trvalo několik hodin. Podle serveru ekathimerini.com rada přijala celkem sedm opatření, jak současnou situaci řešit.

Výletní loď zachránila u řeckého Peloponésu 111 migrantů. Snažili se dostat do Itálie

Číst článek

Jedním z kroků je například urychlení deportací odmítnutých žadatelů o azyl s tím, že nebudou mít právo na odvolání. Výrazně by se měla rovněž zvýšit ostraha hranic, s tím řecké pobřežní stráži pomůže Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) a síly NATO.

Shledání s rodinami

Jak po jednání uvedl vládní mluvčí, rada rozhodla také o opětovném shledání 116 nezletilých, kteří přicestovali bez doprovodu a nyní se nacházejí v řeckých táborech, s jejich rodinami v jiných zemích Evropské unie.

Řecko se letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako tomu bylo v roce 2015. Toto prvenství v roce 2016 převzala Itálie a po ní loni Španělsko.

Od letošního ledna do Řecka přišlo ke konci minulého týdne 31 265 migrantů, z toho asi 23 700 připlulo přes moře, zbytek dorazil z Turecka přes pozemní hranici.

Například většinu migrantů, kteří příjeli tento čtvrtek na Lesbos, převeze Řecko do tábora Moria, největšího centra pro přijetí migrantů v Evropě. Momentálně je v něm asi čtyřikrát víc lidí, než by v něm mělo pobývat. Humanitární organizace několikrát upozorňovaly, že jsou zde nelidské podmínky.

„Je to důvod k obavám,“ řekl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Řecku Boris Češirkov. „Překvapilo nás to. Tohle jsme nezažili od roku 2016,“ dodal.

Místní ministr zahraničí Nikos Dendias oznámil tureckému velvyslanci, že „je hluboce nespokojený“ s nárůstem migrantů, kteří přicházejí z Turecka. Podle velvyslance je Turecko „odhodlané“ dohodnout se s Evropskou unií.

Nejvíce za tři roky

V srpnu do Řecka přicestovalo přes 7000 migrantů, což je nejvyšší měsíční počet za poslední tři roky, uvedla agentura Reuters. Nejvyšší podíl z příchozích tvoří rodiny z Afghánistánu, uvádějí neziskové organizace, které uprchlíkům pomáhají

Masovou migrační vlnu zažila Evropa v roce 2015, kdy do Evropské unie dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 000 přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda Evropské unie s Tureckem.

Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do Evropské unie.

Bezvízový styk ovšem zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. Podle migrační dohody Evropské unie s Ankarou by také každý migrant, který se do Řecka dostane nelegální cestou z Turecka a nesplňuje podmínky udělení azylu, měl být vrácen do Turecka. Proces vyřizování azylových žádostí je ale zdlouhavý.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme