Řecký premiér se omluvil obětem policejního násilí. Opozici zkritizoval za pořádání protestů

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se v pátek omluvil lidem, kteří byli zraněni při násilných zásazích policie. Uvedl to při parlamentní debatě o počínání policie na demonstracích a při vymáhání protiepidemických opatření, uvedla agentura AFP. Mitsotakis slíbil policejní reformu a kritizoval levicovou opozici, která demonstrace pomáhá pořádat. Opozice ale tvrdí, že kabinet vyvolává v zemi napětí a rozpory.

Atény (Aktualizováno: 19:35 12. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Velké pozdvižení v části řecké společnosti vyvolalo video natočené v neděli, na kterém je vidět, jak tři policejní těžkooděnci bijí obuškem mladíka na aténském předměstí Nea Smyrni. Mladík uvedl, že se pouze snažil policistům rozmluvit pokutování několika lidí sedících tou dobou v parku. V úterý se na protest proti zákroku shromáždilo ve čtvrti na 5000 lidí. Policie také čelí kritice za hrubé chování při protestech proti reformě vysokého školství, kterých se taktéž v posledních měsících účastnily tisícovky lidí.

„Jako premiér mám zodpovědnost se omluvit všem těm, již byli v minulosti zranění v případech policejního násilí,“ uvedl Mitsotakis. Jeho vláda hodlá zavést reformu, jejímž cílem bude snížit počet takových případů. Vláda počítá s povinností policistů nosit kamery či se zlepšením jejich výcviku.

Mitsotakis ale také kritizoval pořádání tisícových shromáždění při epidemii covidu-19. „Je jasné, že demonstrace nejsou jediným důvodem růstu počtu nakažených (koronavirem), ale ptám se, zda je od opozice zodpovědné pořádat protesty,“ uvedl.

Řecký premiér nařídil od čtvrtka uzavřít kvůli koronaviru Atény

Číst článek

Únava z omezení

Největší opoziční strana, levicová SYRIZA, ale vládu kritizuje, že využívá epidemii k prosazování opatření, jež škodí veřejnému zájmu, a k omezování demokratických práv. „Ráno bijete mládež na univerzitách a večer v parcích,“ uvedl opoziční vůdce Alexis Tsipras.

Podle řeckého ochránce práv roste počet stížností na policejní zásahy. Podle něj to mimo jiné ukazuje na rostoucí únavu obyvatel z přísných protiepidemických omezení, která platí již pátým měsícem. Řekové musí například ohlašovat skrze SMS každý pohyb mimo bydliště a za porušení hrozí pokuta 300 eur (7800 korun).

Jedenáctimilionové Řecko v pátek ohlásilo 2405 případů koronaviru diagnostikovaných za předchozích 24 hodin a 45 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za stejné období. Během epidemie bylo v Řecku odhaleno 217 000 osob s nákazou koronavirem, z nichž 7000 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme