Potopení dvou lodí s migranty u řeckých ostrovů si vyžádalo 15 obětí, po dalších budou pátrat potápěči
Nejméně patnáct lidí zemřelo v noci na čtvrtek při potopení dvou lodí s migranty v řeckých vodách. Záchranáři i nadále pátrají po desítkách pohřešovaných, uvedla agentura AP s odvoláním na místní úřady. Patnáct těl bylo podle pobřežní stráže vytaženo z vody poblíž ostrova Lesbos.
Další plavidlo se potopilo několik stovek kilometrů na západ, nedaleko ostrova Kythéra. Loď vezoucí okolo stovky běženců narazila na skály a ztroskotala. Dosud bylo zachráněno 30 lidí. Podle dostupných informací bylo na palubě 95 migrantů.
Moře v oblasti nedaleko vesnice Diakofti bylo rozbouřené, vítr dosahoval rychlosti 70 kilometrů za hodinu.
„Viděli jsme, jak se loď rozbila o skály a lidé po těch skalách šplhali, aby se zachránili. Byl to neuvěřitelný pohled,“ popsala jedna z místních obyvatelek. „Všichni místní lidé sešli do přístavu a pokoušeli se pomoci,“ dodala.
Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy
Číst článek
Hasiči se snažili podávat migrantům lana, aby jim pomohli vylézt přes útesy na pobřeží. Z místní školy bylo vytvořeno přístřeší pro zachráněné. Během čtvrtka by do oblasti měli dorazit i potápěči.
Opětovný nárůst
Kythéra leží poblíž nejjižnějšího výběžku Peloponéského poloostrova a obvyklým cílem běženců nebývá. Většina uprchlíků totiž míří na ostrovy v Egejském moři, jako jsou právě Lesbos, Chios či Samos, vzdálené od tureckého pobřeží jen pár desítek kilometrů.
Řecko silně zasáhla migrační krize z let 2015 a 2016, kdy do Řecka přišel zhruba milion lidí prchajících před válkou a chudobou v Sýrii, Iráku a Afghánistánu, převážně přes Turecko.
Počet příchozích migrantů od té doby prudce klesl, nicméně jak řecké úřady uvedly, v poslední době zaznamenaly opět nárůst počtu pokusů o vstup do země přes řecké ostrovy a pozemní hranici s Tureckem.