Řecko má novou vládu. Někteří ministři jsou stejní jako před volbami

Řekové mají novou vládu. Kabinet staronového premiéra Alexise Tsiprase dnes složil přísahu. Vládu tvoří levicová Syriza, tedy vítěz nedělních, letos už druhých předčasných voleb, a nacionalistická strana Nezávislí Řekové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová řecká vláda pod vedením Alexise Tsiprase (vzadu uprostřed) složila přísahu | Zdroj: Reuters

Jména ministrů zveřejnil Tsipras v úterý večer poté, co sám složil přísahu jako nový premiér.

Některé posty obsadili stejní lidé jako před volbami. Šéfem státní pokladny například zůstává Euklidis Tsakalotos, který se podílel na vyjednávání s mezinárodními věřiteli o podmínkách posledního, už třetího záchranného programu.

Stejné obsazení má i resort zahraničí, který vede Nikos Kotzias, a obrany, jehož šéfem je předseda koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos. Ministrem hospodářství se pak opět stal Statchakis. Nová řecká vláda chce řešit migraci a také ekonomickou krizi.

Alexis Tsipras se svou první vládou podal demisi 20. srpna poté, co se s věřiteli dohodl na podmínkách nového záchranného programu.

Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu. Syriza se pak stala terčem kritiky veřejnosti za porušení slibů.

Předběžné výsledky parlamentních voleb v Řecku | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme