Do ulic vyšly statisíce Řeků. Nelíbí se jim, že by sousední země mohla mít v názvu slovo Makedonie

Statisíce lidí demonstrují před řeckým parlamentem proti tomu, aby se v názvu sousední země v jakékoli formě objevilo slovo Makedonie. Na shromáždění přišli i pravoslavní kněží nebo bývalí armádní důstojníci.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeci demonstrují před parlamentem proti tomu, aby se v názvu sousední země v jakékoli formě objevilo slovo Makedonie | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Atény a Skopje v posledních týdnech jednají o řešení 27 let trvajícího sporu o název Makedonie. Řecko připustilo, že by mu nevadilo, pokud by ho sousední země doplnila nějakým přívlastkem.

Ve sporu léta argumentuje tím, že Makedonie je označení regionu spjatého s řeckou historií. Atény se obávají, že by Skopje vznesla územní nároky na řecký region stejného jména, kam patří třeba druhé největší řecké město Soluň.

Makedonie nedávno ustoupila, když oznámila, že změní názvy letiště ve Skopji a tamní dálnice, aby už nenesly jméno Alexandra Velikého.

Proti případné dohodě neprotestují jen Řekové, ale i někteří Makedonci. Makedonie kvůli sporu nemůže vstoupit do některých mezinárodních organizací, jako jsou NATO a Evropská unie. V OSN vystupuje pod provizorním názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme