‚Pevně bráníme hranici Evropy.‘ Řecko od soboty zabránilo průchodu 10 000 uprchlíků z Turecka

Řecko od soboty zamezilo tomu, aby hranici z Turecka překročilo téměř 10 000 migrantů. Informovala o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na vládní zdroj. Na řecké ostrovy v Egejském moři - Lesbos, Chios a Samos - doplulo v neděli ráno přes pět set běženců, napsala agentura Reuters s odvoláním na představitele policie. Evropská pohraniční služba Frontex je v pohotovosti, napsala AFP.

Ankara/Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény posilují 200 kilometrů dlouhou pozemní hranici s Tureckem | Foto: Emre Tazegul | Zdroj: ČTK

Proudy uprchlíků se k hranici Turecka s Evropskou unií vydaly v reakci na čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už jim nebude bránit v tom, aby hranice přešli. To v sobotu zopakoval i prezident Recep Tayyip Erdogan.

Nemůžeme čelit další vlně uprchlíků, řekl Erdogan. Turecko otevřelo hranice do Evropy

Číst článek

Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ze sobotního večera k pozemním hranici Turecka a Řecka dorazilo kolem 13 000 utečenců. V neděli u hranice přibylo nejméně 2000 dalších uprchlíků, napsala agentura AFP.

Od 6.00 (5.00 středoevropského času) v sobotu do stejné hodiny v neděli ráno „bylo zabráněno 9972 nezákonným překročením hranice v oblasti Evros“, uvedly řecké úřady v tiskové zprávě.

Na ostrov Lesbos doplulo ráno na sedmi člunech přes 300 migrantů, dalších zhruba 150 utečenců se dostalo na Samos. Podle policie se k řeckým ostrovům v Egejském moři za 24 hodin dostalo přes pět set uprchlíků.

Posílení hranic

Atény posilují 200 kilometrů dlouhou pozemní hranici s Tureckem. „Pevně bráníme hranici Řecka a Evropy,“ řekl v rozhovoru s televizí Skai ministr obrany Alkiviadis Stefanis. Turecko migranty k přechodu hranic podle Řecka ponouká. „Nejenže jim (v přechodu) nebrání, ale dokonce jim v tom pomáhá,“ konstatoval Stefanis.

Několik stovek syrských běženců se vydalo k hranicím Evropy. Ankara je odmítá zastavovat

Číst článek

V noci bylo zatčeno 73 lidí, kteří se pokusili hranici překonat nelegálně. V sobotu bylo ze stejného důvodu zadrženo 66 Afghánců, z nichž 17 bylo odsouzeno ke třem a půl roku vězení za nezákonný vstup do země. Naposledy byl takto nějaký běženec odsouzen v roce 2014.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu v neděli na twitteru napsal, že do 10.00 místního času (9.00 středoevropského času) překročilo hranici z turecké provincie Edirne, která hraničí s Řeckem a Bulharskem, 76 358 migrantů. Ani Sofia, ani Atény ale nepotvrdily tak mohutný proud běženců.

Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 000 přes Řecko. Přiliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda Evropské unie s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do Evropské unie. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme