Řecký ministr obrany rezignoval kvůli dohodě s Makedonií. Tsipras chce hlasování o důvěře vládě

Řecký premiér Alexis Tsipras oznámil, že vyvolá hlasování o důvěře vládě. Sdělil to po schůzce s ministrem obrany Panosem Kammenosem, který ohlásil rezignaci a odchod své strany z vládní koalice. Učinil tak na protest proti dohodě, která má ukončit letitý spor o název státu sousední Makedonie. Informovala o tom agentura Reuters.

Atény (Aktualizováno: 16:21 13. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panos Kammenos (uprostřed) z pravicové strany Nezávislí Řekové (ANEL)

Předseda strany Nezávislí Řekové Panos Kommenos (uprostřed) rezignoval na post ministra obrany po schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

„Rozhodl jsem se, a informoval jsem o tom prezidenta, že se okamžitě přesuneme k procesu načtrtnutému ústavou pro obnovení důvěry v mou vládu,“ sdělil Tsipras po schůzce s Kammenosem. Ten uvedl, že jeho strana vládu nepodpoří.

Republika Severní Makedonie. Parlament balkánského státu schválil nový název

Číst článek

Kammenos, jehož malá pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL) tvoří koalici s levicovým premiérem Alexisem Tsiprasem, dlouhodobě odmítá dohodu se Skopje, kterou premiéři obou zemí podepsali loni v červnu. Tvrdí o ní, že zrazuje řecké národní zájmy.

„Sešel jsem se s premiérem a vedli jsme dlouhou debatu. Po čtyři roky jsme spolupracovali ve vládě národní jednoty. Podařilo se nám dostat zemi ze záchranného programu. Prvořadého cíle jsme dosáhli. Otázka Makedonie mi však nedovolí nevzdat se svého postu… Spolupráce nemůže pokračovat. ANEL odchází z vlády,“ řekl Kammenos po schůzce s Tsiprasem.

Premiér Kammenosovi poděkoval za jeho práci a oznámil, že v čele ministerstva obrany ho nahradí dosavadní šéf generálního štábu Vangelis Apostolakis.

Kommenosova strana Nezávislí Řekové drží v 300členém parlamentu 7 křesel. Poskytuje tak vládě Alexise Tsiprase, jehož strana Syriza má v parlamentu 145 mandátů, potřebnou většinu. Hlasování o důvěře tak může v Řecku vyvolat předčasné volby.

Není dosud jasné, jak Kammenosův krok ovlivní budoucnost vládní koalice i řecký souhlas s dohodou, kterou v pátek schválil makedonský parlament.

Makedonii chce přejmenovat většina voličů. Referendum ale ztroskotalo na nízké účasti

Číst článek

Zatím dva ze sedmi poslanců za Nezávislé Řeky už dali otevřeně najevo, že neuposlechnou Kammenosovu instrukci hlasovat proti dohodě s Makedonií a v hlasování o důvěře podpoří i dosavadní kabinet.

Další dva poslanci menší koaliční strany podporu vlády zvažují, a to včetně ministryně pro cestovní ruch Eleny Kunturasové, která chce dál zastávat i svůj vládní post. Podle Kammenose budou odbojní poslanci ze strany vyloučeni.

O důvěře by se mělo hlasovat ještě předtím, než přijde na řadu schvalování dohody s Makedonií, které by podle premiéra mělo přijít na pořad dne „do deseti dnů“. V říjnu se mají v zemi konat parlamentní volby, které však kvůli vládní krizi mohou být posunuty už na květen, kdy bude probíhat hlasování do Evropského parlamentu.

Předseda parlamentu Nikos Vutsis oznámil, že v pondělí navrhne šéfům stran, aby se o vyslovení důvěry hlasovalo ve středu 16. ledna.

Pro schválení dohody s Makedonií je zapotřebí prostá nadpoloviční většina. Tsipras má úzký manévrovací prostor, přesto však vyjádřil přesvědčení, potřebnou podporu pro dohodu získá. Kromě některých odpadlíků od Nezávislých Řeků může doufat především v hlasy malé proevropské strany Potami (v překladu Řeka), která má v parlamentu sedm poslanců.

ado, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme