Na ostrově Lesbos začalo stěhování migrantů z táboru Moria. Přesun zpomaluje testování na covid-19

První migranti z požárem zničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos se začali přesouvat do nového provizorního tábora, který zřídila vláda na místě armádní střelnice Kara Tepe. Bez přístřeší se po požárech ze začátku týdne ocitlo více než 12 000 lidí, do stanového tábora s kapacitou 3000 osob úřady přemístily zatím jen asi 300 z nich. Šlo většinou o rodiny s dětmi. Informovala o tom řecká veřejnoprávní televize ERT.

Tento článek je více než rok starý.

Atény (Aktualizováno: 10:30 13. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti se na ostrově Lesbos přesunuli do provizorního tábora

Migranti se na ostrově Lesbos přesunuli do provizorního tábora | Foto: Elias Marcou | Zdroj: Reuters

Stěhování do nového tábora, který vznikl za přispění Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, probíhá jen velice pomalu, protože všichni nově příchozí musejí absolvovat rychlotest na koronavirus. ERT s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví uvedla, že se nákaza potvrdila dosud u sedmi lidí. Všichni infikovaní spolu se svými rodinnými příslušníky byli umístěni do izolace v odlehlé části stanového tábora, kde budou muset strávit povinnou karanténu.

Nezletilé migranty z řeckého tábora Moria si rozdělí deset zemí Evropské unie

Číst článek

Právě nařízená karanténa, do níž se dostal po objevení prvního případu nákazy celý tábor Moria, vedla k hlasitým protestům a nakonec i k úmyslně založeným požárům, které v úterý a ve středu tábor zcela zničily. Od té doby bylo více než 12 000 tamních obyvatel bez střechy nad hlavou. Mnozí z nich protestují proti tomu, aby byli přeloženi do provizorního tábora, a žádají, aby mohli odejít z ostrova a dále do Evropy. To ale řecká vláda zatím vylučuje.

Demonstrace a střety

Situace na ostrově je podle agentury DPA i v neděli velmi napjatá. Tisíce migrantů setrvávají nadále na silnicích. Může trvat týdny, než všichni lidé ze zničeného tábora Moria znovu získají střechu nad hlavou. Úřady hledají další místa, kde by mohly být zřízeny stanové tábory.

Během soboty se konaly opakované spontánní demonstrace a v jejich důsledku se též střetli uprchlíci s policií. Migranti házeli na policisty kameny, ti proti nim nasadili slzný plyn.

Tábor Moria byl dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám, v nichž byly nuceny pobývat tisíce lidí včetně nezletilých a rodin s malými dětmi. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob se ocitlo téměř 13 000 migrantů a problémy byly zejména s hygienou. Obyvatelé Lesbu chtějí, aby vláda nyní uprchlíky přemístila do pevninského Řecka, ta ale zatím svolila jen k evakuaci nezletilých migrantů bez doprovodu. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset zemí Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme