Řecko možná dostane další finanční injekci. Obyčejným Řekům to nepomůže

Řecko zřejmě dostane od eurozóny další balík pomoci, v přepočtu více než bilion korun. Rozhoduje o tom dnes eurozóna. Na život obyčejných Řeků to ale výrazný dopad mít nebude. Ty čeká další kolo škrtů, propouštění a snižování platů. Krize tvrdě doléhá na všechny včetně třeba pravoslavných mnichů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká tržnice | Foto: Pavla Smetanová

„Náš život se změnil, příjmy nejsou tak velké. Lidé moc nepřispívají, když sami nemají. Církev nám snížila plat na půlku, takže mám akorát tak na benzín na liturgie ve vesnici a mám svoje zvířata. Občas prodávám med, pomeranče nebo olivový olej,“ říká jeden z nich.

Tvrdí ale, že krize je pro Řeky vlastně dobrá, protože začali žít zase jako dřív. Mnozí pěstují ovoce a zeleninu a lidé, kteří jezdili drahými auty a měli deset telefonů, se teď musejí probudit a vrátit ke kořenům.

Vasilis z malé taverny v rybářské vesničce Boukari si posteskne víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Smetanové o životě obyčejných Řeků za krize v Odpoledním Radiožurnálu

„Od té doby, co nám zvýšili daně, změnila se i mentalita Řeků. Práce je málo, kdo brával 1000 eur, bere teď 500. Předtím hosté vypili 5 nebo 10 sklenek ouza, teď nic. Letos zaplatím daň z nemovitosti 2000 eur. Turisté, pokud jezdí, ještě peníze mají. Ale Řekové už nejezdí. A kdo přijede, baví se jen o krizi. Já už nemám chuť volit, protože není koho. Volím sice komunisty, ale ani jejich program se mi tolik nelíbí. Jediným řešením je asi opustit eurozónu a vrátit se k drachmě,“ soudí.

Jannis prodává ovoce na trhu a smutně vypráví, že největším neštěstím Řeka je svoboda. I on se potýká s vážnými finančními problémy.

„Lidé kupují o hodně míň, možná o padesát procent. Rodinu živím lživými nadějemi. Mám dva syny, kupujeme jen ty nejnutnější produkty. Žádné hračky, oslavy narozenin. Ani na kroužky už nezbývá. Dům máme na dluh. Snažíme se platit hypotéku, vodu, elektřinu, ale daň z nemovitosti platit nebudeme,“ svěřuje se.

Čím dál více Řeků zastává názor, že evropská pomoc jejich krizi jen prohlubuje. Vláda, která tuhle katastrofu dopustila, vládne dál. Nikdo nebyl potrestán a na konci tunelu zůstává i pro příští generace černočerná tma.

Eva Presová, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme