Řecko na křižovatce: Buď přijme škrty, nebo zamíří k bankrotu

Řečtí poslanci mají schválit vládní návrh dalších úsporných opatření. Souhlas parlamentu je podmínkou pro to, aby Řecko dostalo další část půjčky od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Pokud peníze nepřijdou, země v polovině července zbankrotuje. Státní zaměstnanci dnes na protest proti úsporám pokračují v generální stávce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální nepokoje v Řecku | Foto: Jaromír Marek

Vláda chce v parlamentu prosadit zvýšení daní nebo propuštění desítek tisíc státních zaměstnanců. Díky tomu by do rozpočtu získala asi 30 miliard eur, tedy přes 700 miliard korun. Zítra pak mají poslanci schválit normy týkající se privatizace státního majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku mluvili ve vysílání Rádia Česko publicistka Soňa Dorňáková Stamu a redaktor Ondřej Houska

K souhlasu se změnami vyzval poslance i guvernér řecké centrální banky Jorgos Provopoulos. Podle něj země spáchá sebevraždu, pokud parlament úspory odmítne a Řecko kvůli tomu zbankrotuje.

Podle centrální banky i vlády se v takovém případě zhroutí řecký bankovní systém a lidé nebudou dostávat platy ani důchody. Očekává se, že parlament nakonec zákony schválí a země tak získá další čas k řešení situace.

Vládní strana PASOK má ve 300 členném parlamentu 155 mandátů. Očekává se, že několik vládních poslanců škrty nepodpoří. Naopak pro bude zřejmě hlasovat několik poslanců opozice.

Noční výtržnosti

S plánovanými úspornými opatřeními nesouhlasí podle průzkumů až 80 procent lidí. Dnes budou pokračovat v generální stávce. Už včera přerostly protesty na některých místech v násilnosti a srážky s policií.

Ani v noci se situace v Aténách příliš neuklidnila. Podle publicistky žijící v Řecku Soni Dorňákové Stamu docházelo v centru města i po půlnoci k vážným incidentům. Výtržníci rozbíjeli obchody a banky. Policie nakonec dav rozehnala slzným plynem.

Srážky demonstrantů s policií v centru Atén | Foto: Reuters

Někteří řečtí komentátoři podle Dorňákové Stamu spekulují o tom, jestli nešlo o provokatéry, kteří měli přimět policii k zásahu a odradit tak Řeky od dalších protestů. Lidé se ale už od rána znovu začínají shromažďovat před budovou parlamentu.

Hnutí rozhněvaných má v plánu parlament obklíčit. Vyzývá také řidiče, aby brzdili provoz v centru a zabránili tak poslancům dostat se do parlamentu.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Naďa Bělovská, Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme