Německo nechce přijímat dětské uprchlíky z řeckých ostrovů. Usiluje o evropské řešení

Německo zatím z přeplněných řeckých uprchlických táborů nepřijme žádné nezletilé uprchlíky bez rodičů. Řekla to v pondělí podle agentury DPA mluvčí spolkové vlády Ulrike Demmerová s poukazem na potřebu nalezení evropského řešení situace. Německý ministr vnitra Horst Seehofer varoval, že samostatný německý postup při přijímání uprchlíků by vedl k „sacímu efektu“.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo zatím z přeplněných řeckých uprchlických táborů nepřijme žádné nezletilé uprchlíky bez rodičů (ilustrační foto) | Foto: Thomas Kulidakis | Zdroj: Český rozhlas

Německou vládu k přijetí až 4000 dětí z ostrovů v Egejském moři vyzval v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung spolupředseda německých Zelených Robert Habeck.

Evropa musí rychle vyřešit přerozdělení uprchlíků z řeckých táborů, vyzvala německá zmocněnkyně

Číst článek

„Do budoucna usilujeme o evropské řešení,“ zdůraznila v pondělí vládní mluvčí v reakci na Habeckovu výzvu. „Německo to nemůže udělat na vlastní pěst,“ řekla Demmerová.

Konzervativec Seehofer (CSU) Habecka v rozhovoru s listem Süddeutsche Zeitung obvinil z nepoctivé politiky. Spolková vláda podle něj na řeckých ostrovech už nyní masivně pomáhá. U Habecka prý naopak nezaznamenal „žádnou aktivitu směřující k vyřešení tohoto problému“. Ministr vnitra rovněž varoval, že jednání na vlastní pěst při přijímání uprchlíků by vedlo k sacímu efektu, který by nikdo nedokázal ovládnout.

To podle DPA odpovídá základnímu postoji, který kancléřka Angela Merkelová (CDU) vyjádřila minulý týden při interpelacích. Situace na řeckých ostrovech podle ní není jen německým problémem. „Pokud je Evropa Evropou hodnot, musí se zapojit i ostatní,“ prohlásila křesťanskodemokratická politička, která byla v minulosti často kritizována za údajně příliš velkou vstřícnost vůči uprchlíkům.

Odmítnutí Zelených

Opoziční Zelení v pondělí na Seehoferova slova reagovali ostře odmítavě. „Pokud to pan Seehofer považuje za nepoctivé, dotýká se tím všech angažovaných lidí v kostelech a zemí ochotných přijímat,“ řekl Michael Kellner z vedení Zelených listům z mediální skupiny Funke.

Italská policie zadržela převaděče migrantů. Převáželi je z Řecka do Itálie na jachtách

Číst článek

„Z chladné kritiky z řad unie (CDU/CSU) a FDP (liberálové) mi zrovna před Vánocemi běhá mráz po zádech,“ poznamenal Kellner.

Kellner odmítl také odkaz vlády na evropské řešení. „Pokud nikdo nic neudělá, nikomu to nepomůže. Proto by mělo Německo něco udělat,“ řekl politik.

V uprchlických táborech na řeckých ostrovech přebývá v současnosti na 40 000 lidí, z nichž část v krajně špatných humanitárních podmínkách. Kapacita táborů činí podle řecké vlády jen 7500 míst. Mezi uprchlíky je i 4000 dětí a mladistvých, kteří do Evropy dorazili bez rodičů.

Systém přerozdělování

Zmocněnkyně německé vlády pro lidská práva a humanitární záležitosti Bärbel Koflerová o víkendu vyzvala Evropskou komisi, aby přišla se systémem přerozdělování uprchlíků z přetížených táborů v Řecku do členských států Evropské unie. „Nesmíme v tom nechat Řecko samotné,“ zdůraznila v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RND.

Do Řecka od čtvrtka připlulo dalších 400 migrantů. ‚Vítáni jsou jen ti, které vybereme,‘ řekl premiér

Číst článek

Zmocněnci pro cizince osmi spolkových zemí začátkem prosince vyzvali ve společném prohlášení německou vládu, aby tyto uprchlíky přijala.

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra Evropské unie, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě České republiky se jedná o 40 osob. Iniciativa Češi pomáhají uvedla, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však přijetí dětských uprchlíků odmítl s tím, že řecká strana o nich Česku dosud neposkytla dostatek informací. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko se musí soustředit na to, aby pomáhalo českým dětem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme