Do Berlína dorazila diplomatická nóta. Řekové vyzvali Němce k zahájení rozhovorů o válečných reparacích

Řecko v úterý předalo Německu diplomatickou nótu, v níž Berlín vyzývá k zahájení rozhovorů o reparacích za škody, které země utrpěla za první i druhé světové války. S odvoláním na prohlášení řeckého ministerstva zahraničí o tom informovala agentura DPA. Řecká expertní komise před třemi lety vypočítala dlužnou částku na 290 miliard eur (7,46 bilionů korun). Německo nároky Řecka odmítá s tím, že na ně nemá právní nárok.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras a členové jeho vlády tleskají po úspešném schálení dohody o změně názvu sousední Makedonie

Napravo řecký premiér Alexis Tsipras (ilustrační foto) | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Atény již v dubnu oznámily, že diplomatickou nótu připravují. Parlament tehdy vyzval vládu premiéra Alexise Tsiprase, aby od Německa začala reparace vymáhat. Tsipras krok zdůvodnil tím, že po konci záchranného programu pro bankrotem ohroženou zemi nadešel správný okamžik.

Řekové chtějí od Německa odškodné za nacistickou okupaci, Berlín to považuje za uzavřenou věc

Číst článek

Německo považuje téma reparací za uzavřené. Vláda kancléřky Angely Merkelové řecké nároky odmítá a odvolává se mimo jiné na dohodu o sjednocení Německa z roku 1990, v níž vítězné mocnosti označily otázku odškodného za uzavřenou. Právníci ani historici se ve věci řeckého nároku na odškodnění neshodnou.

Výzvu k finančnímu odškodnění adresují Německu v současné době i polští politici. Poslanec konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Arkadiusz Mularczyk, který v dolní komoře polského parlamentu vede podvýbor pro reparace, koncem dubna uvedl, že Německo by mohlo dlužit Polsku více než 850 miliard dolarů (19,6 bilionů Kč) na odškodnění za ztráty, které Poláci utrpěli německou vinou během druhé světové války a brutální nacistické okupace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme