Řecko ochromila stávka, odboráři protestují proti dalším škrtům

Řecko ochromila stávka odborů, které protestují proti plánovaným miliardovým úsporám. Do stávky se zapojili státní zaměstnanci, učitelé, lékaři a zástupci dalších profesí. Zastaví se také doprava, nepojedou trajekty a provoz přeruší i aerolinky, zavřeny budou celnice a daňové ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Řecku | Foto: Nikolas Giakoumidis | Zdroj: ČTK

Hlavní protesty budou probíhat ve větších městech, v Aténách proběhnout dvě velké stávky.

Řekové protestují proti dlouho připravovanému vládnímu balíčku, který se bude týkat škrtů na příjmech penzistů, sociálních dávkách a platech státních zaměstnanců a jistě se negativně promítne na soukromém sektoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Řecku shrnuje řecká polupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu

Řecká veřejnost je již zoufalá ze škrtů, protože příjmy se posledních dva a půl roku razantně snížily, ale ceny zůstávají stejné. Většina společnosti má problémy přežít. Na druhou stranu už ale mohou být protesty unaveni.

Vláda pracuje v současnosti na novém úsporném balíčku. Z rozpočtu musí po důrazném naléhání zahraničních věřitelů ušetřit škrtáním jedenáct a půl miliardy eur. Ve hře je dále snižování platů, propouštění patnácti tisíc státních zaměstnanců, pozdější odchod do penze a šestidenní pracovní týden.

Dnešní stávka je první od června, kdy se v Řecku vlády chopila nová koalice. Proti škrtům mají námitky dvě levicové strany, socialisté a demokratická levice. Přesto je v zájmu koalice se udržet, protože její rozpad a další volby by jen přiostřily řeckou krizi.

Pavel Polák, Eva Presová, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme