Řecko odsoudilo turecké vojáky za nelegální vstup. Jejich azyl se řeší

Řecký soud dnes odsoudil osm tureckých vojáků, kteří vrtulníkem uprchli v sobotu na území Řecka, k dvouměsíčnímu vězení s tříletým odkladem. Všichni požádali o azyl, a dokud nebude tato otázka vyřešena, budou ve vazbě. Informovala o tom agentura AP. Odsouzeni byli za nelegální vstup do Řecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká policie přivádí k soudu jednoho z tureckých důstojníků | Zdroj: ČTK

Ankara žádá o jejich vydání, aby je mohla postavit před soud kvůli jejich roli během pokusu převzít v Turecku moc. Vydávací řízení je podle řeckého tisku zablokované žádostmi o azyl.

Ve skupině vojáků, kteří v sobotu přistáli v přístavu Alexandrupolis na severovýchodě země, jsou dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři. Všichni v Řecku podali žádost o azyl, protože se obávají o svou bezpečnost a bezpečí svých rodinných příslušníků.

Právě s ohledem na zahájené azylové řízení tak nyní soud nemůže rozhodnout o jejich vydání, verdikt ohledně udělení azylu by měl padnout v první polovině srpna.

Všichni popírají, že se účastnili puče, ale jeden z nich dnes řekl, že vzhledem k rozsáhlým armádním čistkám, které nyní běží v Turecku, se bojí vrátit. Ankara o nich hovoří jako o "teroristech".

"Chtěli jsme do Bulharska, Rumunska nebo do Řecka, nakonec jsme zvolili Řecko," řekl v úvodu dnešního jednání jeden z obviněných.

Řecký premiér Alexis Tsipras už v sobotu, několik hodin po nezdařeném puči, vyjádřil podporu demokraticky zvolené turecké vládě. Řekl také, že případ Turků, kteří požádali o azyl, bude řešen rychle a v souladu s mezinárodním právem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme