Novým řeckým premiérem je Mitsotakis. Šéf konzervativní Nové demokracie jmenoval vládu

Novým řeckým premiérem se v pondělí stal ekonom a pokračovatel místní politické dynastie Kyriakos Mitsotakis, jehož konzervativní strana Nová demokracie vyhrála nedělní předčasné parlamentní volby. Informovala o tom agentura Reuters. Jednapadesátiletý Mitsotakis zároveň jmenoval svou vládu. Voličům slíbil snížit daně, zvýšit platy a podpořit zahraniční investice a zaměstnanost.

Aktualizováno Atény (Aktualizováno: 20:30 8. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odcházející premiér Řecka Alexis Tsipar (vlevo) a nový předseda vlády Kyriakos Mitsotakis (vpravo).

Odcházející premiér Řecka Alexis Tsipar (vlevo) a nový předseda vlády Kyriakos Mitsotakis (vpravo). | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Mitsotakis, jehož nyní už zesnulý otec Konstantinos byl premiérem Řecka začátkem 90. let minulého století a jehož synovec byl minulý měsíc zvolen starostou Atén, vyhrál volby jako lídr Nové demokracie, jež dostala téměř 40 procent hlasů.

Díky volebnímu bonusu pro vítěznou stranu (50 mandátů) tak obsadí 158 ze 300 křesel v parlamentu, dosud vládní levicová strana SYRIZA bude mít pouze 86 poslanců.

Řecko se po volbách vrací do normálu, vůdci neonacistů skončí za mřížemi, tvrdí odborník

Číst článek

Ministrem financí nový premiér jmenoval 46letého ekonoma Christose Staikurase, který v poslední konzervativní vládě zastával v letech 2012 až 2015 funkci náměstka ministra financí. Poslancem je od roku 2007. Šéfem diplomacie se stal 60letý právník Nikos Dendias, který v minulém konzervativním kabinetu vedl mimo jiné resorty spravedlnosti a obrany.

Předčasné hlasování, jež představuje už šesté volby parlamentu za deset let, vyhlásil dosavadní premiér Alexis Tsipras (44) po porážce své strany v květnových místních a evropských volbách. Tsiprasovi se nepodařilo zlepšit sociální postavení Řeků po úsporných programech, které měly vyvést zemi z hluboké dluhové krize krize. Vážně ho poškodila i dohoda s Makedonií o názvu této sousední země, kterou odmítá velká část Řeků.

Poražený Tsipras

K výhře ve volbách Mitsotakisovi gratuloval například končící šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker či eurokomisař pro hospodářství Pierre Moscovici, který také poděkoval Alexisi Tsiprasovi za to, že „udělal hodně pro svou zemi i pro Evropu“.

V Řecku volby vyhrála opoziční Nová demokracie. Premiér Tsipras uznal porážku

Číst článek

Mitsotakisovi už v neděli blahopřál i jeho poražený rival Tsipras, který nicméně uvedl, že bude dále bojovat, aby tato „porážka byla pouze dočasná“. Tsiprasova strana SYRIZA dostala v neděli 31,5 procenta hlasů, což je o téměř pět procent méně než ve volbách v září 2015.

Tsipras též uvedl, že předává zemi v lepším stavu, než ji v době krize před čtyřmi lety přebíral. „Přebírali jsme zemi na pokraji bankrotu, s prázdnou veřejnou pokladnou a s obyvatelstvem, jehož velká část žila v chudobě. Nyní máme přebytek, růst, nízké úroky a mezinárodní důvěru. Abychom toho dosáhli, museli jsme přijmout obtížná rozhodnutí za vysokou cenu,“ uvedl Tsipras. Dodal, že jeho strana bude pracovat na tom, aby byla „silnější a zkušenější, až se vrátí k moci“.

Neúspěch neonacistů

Do parlamentu se nedostali neonacisté z hnutí Zlatý úsvit, kteří byli ve volbách roku 2015 třetí nejsilnější stranou. Do parlamentu ale usedla jiná pravicová populistická strana nazvaná Řecké řešení, která získala deset křesel a jejíž lídr Kyriakos Velopulos byl nedávno zvolen europoslancem.

Překvapením je podle některých devět křesel pro stranu nazvanou Evropská fronta realistické neposlušnosti (MeRA25), kterou loni založil exministr financí Janis Varufakis.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme