Řecko podle EK stále plně nezajistilo ochranu vnější hranice Schengenu

Řecko zatím podle Evropské komise v uprchlické krizi stále dostatečně nechrání vnější hranici Schengenu. Z dnešního hodnocení Komise ale zároveň vyplynulo, že se Řekové po předchozích varováních od svých spojenců začali snažit a zaznamenali zlepšení. Uprchlíky a migranty ale zatím na svém území dostatečně nezadržují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti míří z Turecka na řecký ostrov Lesbos | Zdroj: ČTK

„Faktem je, že jsme ztratili čas, a to je nepřijatelné. I letos se může velký počet migrantů pokusit dostat do Evropy,“ řekl eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

Řekové ale podle jeho slov registraci příchozích zlepšili. Zatímco dřív nebrali otisky prstů skoro nikomu, teď to dělají u téměř 80 procent lidí.

V zemi ale zatím stále funguje pouze jediný takzvaný hotspot, a to na ostrově Lesbos. Těchto velkých přijímacích center, která se mají starat o registraci uprchlíků, mělo být podle plánu pět na pěti řeckých ostrovech. Hotspoty měly být uváděny do praxe do loňského listopadu.

Řecko na jejich budování v posledních dnech nasadilo armádu a podle Evropské komise se snad situace zlepší.

Ti z migrantů, kteří neprchají před nebezpečím, by měli být rychle vráceni domů. Část skutečných uprchlíků by si měly v rámci kvót rozdělit ostatní země Evropské unie.

To se ale zatím stalo ani ne u 500 běženců a Komise po zemích Unie chce, aby kvóty začaly zavádět do praxe. Česko a další státy ale poukazují na dohodu, že kvóty nemůžou začít fungovat, dokud v Řecku nevzniknou hotspoty.

Migranti / uprchlíci - trasy | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme