Řecko podle Merkelové finanční pomoc nepotřebuje

Řecký premiér Jorgos Papandreu v Berlíně jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o pomoci pro předlužené řecké hospodářství. Po schůzce, která se protáhla o více než hodinu a půl, Merkelová prohlásila, že Řecko žádnou finanční pomoc nepotřebuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jorgos Papandreu, Angela Merkelová

Jorgos Papandreu, Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Ostře sledovaná schůzka žádný zásadní obrat nepřinesla. Trhy hlavně zajímalo, jak se Německo podstaví k případné žádosti zadlužené země o finanční pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání v Berlíně sledovala zpravodajka České televize Eva Pláničková

Jenže řecký premiér Jorgos Papandreu o peníze nakonec nežádal. Už před cestou ujišťoval, že do Berlína nejede žebrat. Zemi jde podle něj hlavně o solidaritu a vyjádření politické podpory.

Nakonec se mu dostalo lehkého "poplácání" po zádech od kancléřky Merkelové, která pochválila Řeky za to, že parlament schválil vládní balík drastických úsporných opatření. Merkelová dodala, že Řecko žádnou finanční pomoc nepotřebuje.

Německá vláda již několikrát avizovala, že nemá v úmyslu jakékoliv finanční injekce poskytovat. Jde tak na ruku i veřejnému mínění. Podle posledních průzkumů drtivá většina Němců nejenom, že nechce poslat do Řecka ani cent, ale tvrdí, že by se mu nemělo pomáhat vůbec.

Podle některých analytiků by ale v případě ohrožení společné evropské měny Berlín musel Řecku pomoci. Merkelová už dříve upozornila, že evropská měna je v nejtěžší fázi od zavedení a Berlín určitě udělá maximum, aby Řecko nestrhlo ke dnu celou eurozónu.

Prodejte ostrovy, zaznělo z parlamentu

Ze strany některých německých poslanců zazněl i kuriózní návrh, aby Řekové vydělali na splacení dluhů prodejem neobydlených ostrovů nebo dokonce antických památek. Výrok okamžitě rozpoutal velkou debatu a pobouřené reakce zaznívají i z Řecka.

Situace v aténských ulicích už je beztak značně napjatá. Lidé nechtějí přistoupit na úsporná opatření, tedy vydělávat méně a platit větší daně, a podobné "chytrosti" z venku je určitě neuklidňují.

Martin Hromádka, Eva Pláničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme