Řecko udělilo třem běžencům občanství. Při loňských požárech zachránili život desítkám lidí

Řecko dalo občanství třem přistěhovalcům, kteří při loňských lesních požárech zachránili desítky lidí. Podle Atén tito běženci ukázali, že si uvědomují evropské hodnoty a mohou jít příkladem.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký prezident Prokopis Pavlopulos | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Loni v červenci nedaleko Atén silný vítr rozdmýchával plameny a ty se rychle šířily do obydlených oblastí. Stovky lidí musely z pláží vběhnout do vody.

V Aténách uctili památku obětí tragického požáru. Mnozí naštvaní Řekové viní Tsiprasovu vládu

Číst článek

A právě z ní je pak zachraňovala taky oceněná trojice. Dva Egypťané a Albánec se živí rybolovem a podle úřadů zachránili desítky Řeků. Prezident Prokopis Pavlopulos hrdinství běženců ocenil a označil ho za vzkaz pro celou Evropu.

Prezident ve středu pořádal slavnostní akci, kde si trojice převzala občanství. Pavlopulos při ní nabádal, aby akce tří migrantů měla i politický přesah. Řecký prezident připomněl blížící se volby do Evropského parlamentu.

Všechny vyzval, aby si lidé vzali trojici přistěhovalců za příklad, než aby naslouchali jen populismu a xenofobii. A jeden z oceněných - Ibrahim Masúd - zase apeloval na přistěhovalce. Ti by podle něj měli vždy respektovat pravidla země, do které přišli.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme