Požár v Řecku stále není pod kontrolou. Hasiči se snaží uchránit národní park Dadia u tureckých hranic

Řecko vyslalo dalších 180 hasičů k rozsáhlým požárům na severovýchodě země, k hranicím s Tureckem. Požár, který patří k největším na území Evropské unie za poslední léta, tam totiž není stále pod kontrolou, informují v pondělí řecká média. Do oblasti směřuje i posila z České republiky. Na jiných místech v Řecku se však situace podle místních hasičů zlepšila.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hasiči pomáhají s likvidací požáru

Čeští hasiči pomáhají s likvidací požáru | Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky

Podle mluvčího řeckých hasičů Janise Artopiose se na severovýchodě země od rána hasí nová ohniska, která se objevila během noci. Do oblasti u řeky Evros míří posily, které v neděli slíbil ministr pro ochranu obyvatelstva Vasilis Kikilias. Celkem tam bude zasahovat skoro 500 hasičů.

V Řecku se stále nedaří uhasit požáry. Premiér Mitsotakis poděkoval Česku za pomoc

Číst článek

Snaží se vytvořit ochranné pásmo, které by zabránilo šíření ohně v lesích v národním parku Dadia. „Bojujeme o srdce Dadiy,“ řekl v rozhovoru pro stanici ERT Artopios.

Pomoc českých hasičů

Do oblasti na severovýchodě, u města Alexandropuli, v pondělí odjede i šestice českých hasičů s nádržemi, které mohou využívat při hašení vrtulníky, sdělila mluvčí Martina Götzová.

Český vrtulník Black Hawk, který zasahoval ve střední části Řecka, totiž využívá vodu z moře. V pondělí však kvůli údržbě nebude létat. Díky odstávce si po několikadenním nasazení odpočinou i piloti.

Podle mluvčího Artopiose se stav dalších velkých požárů u Atén a ve středním Řecku zlepšil. Pod kontrolou je také požár na severu ostrova Andros, který si vyžádal v sobotu evakuaci části obyvatel a turistů.

Riziko požárů však podle řeckých úřadů zůstává stále na řadě míst velmi vysoké. Podle unijního systému EFFIS v Řecku lesní požáry od začátku roku poničily 1531 kilometrů čtverečních území, což je nejvíce ze všech zemí v Evropské unii. Spálená plocha odpovídá zhruba polovině rozlohy Karlovarského či Libereckého kraje. 

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme