Popáleniny, dýchací problémy, šok. Řečtí dobrovolníci po požáru pečují o zvířata

Smutné příběhy lidí, kteří při tragickém požáru v řeckém Máti přišli o své blízké i o majetek, dál plní světová média. Utrpení se ale týká i mnoha zvířat, která v zasažené oblasti žila. Mnozí psi a kočky uhořeli, další vyvázli s popáleninami a nedokázali si sami pomoct. I na ně ale v Řecku myslí. V Rafíně a jejím okolí vznikly mimořádné zvířecí pohotovosti, které se snaží zraněným zvířatům pomoci.

Od zpravodaje z místa Rafína Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič dává vodu psovi, které vytáhnul z hořícího domu v řeckém Máti, 24. červenec 2018 | Zdroj: Profimedia

Dveře improvizované ordinace na nábřeží přístavu v Rafíně se po dlouhém čekání otvírají a vychází zvěrolékař v zeleném úboru s velkou přepravkou. V ní se krčí kočka, kterou minulý týden zastihly plameny někde v okolí Máti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvířata popálená v řeckém ohni dostala novou šanci na život. Poslechněte si reportáž Matěje Štýse

Doktor předává pacientku dobrovolníkovi, který ji přinesl z pochůzky v terénu. Říká, že se kočičce otevřela rána, kterou jí způsobil oheň. Z nejhoršího je ale venku. Potřebovala by prý antibiotickou mast, která by pomohla hojení. Ale i kdyby jí už nedostala, věří doktor, že se uzdraví.

Dobrovolník mi vysvětluje, že venku vyzvedávají jakákoliv zvířata, která jsou zraněná a potřebují pomoc. Hlavně to jsou psi a kočky. Říká, že se jen snaží o to, aby zvířata měla lepší budoucnost, aby přežila.

Další pacient je zaběhnutý béžový pes, který vytrvale čmuchá okolo. Tenhle chlupáč ale měl podle doktora štěstí a plameny ho nezasáhly. Rány má prý nejspíš od nějaké kožní infekce.

Práce zadarmo

Nouzová stanoviště první pomoci pro zvířata zorganizoval Nicos Pavlópulos. Asi padesátiletý fousatý chlapík si ve třicetistupňovém vedru dává zaslouženou cigaretu a utírá si pot z čela. Pro podnik se rozhodl hned v úterý po požáru. Zvěrolékaři v okolí Rafíny prý byli doslova zahlcení pacienty.

Poučení ze smrtících požárů v Řecku

Číst článek

Nicos říká, že popálených zvířat s dalšími dny přibývalo. Lidi se totiž nejdřív starali hlavně o svoje životy a až pak se začali zajímat o zvířata. Řada z nich taky při požáru utrpěla šok. Utekla se někam schovat a teprve po nějaké době začala vylézat z úkrytů.

Nejvíc pacientů má dýchací problémy a popáleniny. Některá mají teba i zlomeniny. Před chvíli prý měli v ordinaci psa, který měl popálené oko. Tomu pomoct nemohli a tak putoval do nemocnice na operaci.

Napadá mě, kdo všechny dobrovolníky i materiál platí. Nicos ale jen kroutí hlavou. Prý nikdo. Jsou nezisková organizace - Dobrovolná činnost veterinářů v Řecku. Mají asi pět set členů a pracují zdarma. I proto říká, že budou vděční za jakoukoliv finanční pomoc.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme