Desetitisíce lidí se musí evakuovat z předměstí Atén, nařídily úřady. Přiblížil se tam požár

Řecko dál bojuje s rozsáhlými požáry, které se šíří mimo jiné v oblasti Bojótie západně od Atén nebo v národním parku Dadia poblíž hranic s Tureckem. Úřady v úterý odpoledne nařídily evakuaci desítek tisíců obyvatel předměstí hlavního města. K obydlené části obce Ano Liosia se přiblížil požár a reportér agentury AFP viděl na místě hořící domy.

Atény (Aktualizováno: 17:11 22. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v oblasti Bojótie přibližně 100 kilometrů severně od Atén

Požár v oblasti Bojótie přibližně 100 kilometrů severně od Atén | Zdroj: Reuters / NURPHOTO

Podle odpoledního prohlášení hasičů dnes v zemi vypuklo 65 lesních požárů. Za nejvážnější označili situaci v Attice, tedy v oblasti kolem hlavního města Atén, a také na severovýchodě země u řeky Evros.

V přístavu Alexandrupoli se kvůli blížícím se plamenům muselo už v noci na úterý evakuovat přes 200 pacientů z tamní nemocnice. Podle deníku To Vima oheň bezprostředně ohrožuje i další části města a blízké obce, které se snaží ochránit stovky hasičů.

Požár na Tenerife dál není pod kontrolou. Neshořel žádný dům, nikdo nebyl zraněn, pochvalují si úřady

Číst článek

Univerzitní nemocnici v Alexandrupoli evakuovali zdravotníci a záchranáři od pondělí. Řecké úřady uvedly, že 90 pacientů včetně těch z jednotek intenzivní péče se přesunulo na trajekt v tamním přístavu, který bude dočasně sloužit jako plovoucí nemocnice, další nemocní zamířili do jiných nemocnic nebo do domácí péče. Trajekt s pacienty dopoledne vyplul směrem do přístavu Kavala.

„Plameny se doslova dostaly do části nádvoří Univerzitní všeobecné nemocnice v Alexandroupolis, zatímco personál se sanitkami přistupoval k evakuaci. Příbuzní pacientů byli již dříve požádáni, aby vyzvedli své blízké a vzali je domů, pokud mohou,“ napsal deník To Vima.

Město podle médií zahalil hustý kouř a padající popel a radnice pro tisíce evakuovaných otevřela nouzové ubytovny v tělocvičnách, městském divadle i v kostelích.

Město Alexandrupoli leží na severovýchodě Řecka, kde se dál nekontrolovaně šíří i požáry v lesích v národním parku Dadia a jeho okolí. Kouř z nich je vidět i na satelitních snímcích, které ukazují jeho šíření stovky kilometrů daleko.

Požár ze skládky

Požáry u hranic s Tureckem ohrožují i migranty, kteří se snaží dostat do Řecka nelegální cestou přes hraniční řeku Evros. Nejméně jeden migrant už kvůli otravě zplodinami zemřel, napsala agentura DPA.

Požáry postupují i u Atén, kde jsou nově nařízeny evakuace například u města Aspropyrgos asi 30 kilometrů západně od metropole. Nasazeno je tam přes 70 hasičů a 27 kusů techniky, napsal deník To Vima.

Kolínská Toyota letos podruhé přeruší výrobu aut. Důvodem je požár haly dodavatele dílů z Žebráku

Číst článek

Starosta města Nikos Meletiu stanici ERT řekl, že požár se zřejmě rozšířil z jedné z nepovolených skládek. Na ostrově Euboia se naopak podařilo oheň zkrotit, napsal v úterý list Kathimerini.

Řecku míří na pomoc i hasičské týmy ze zahraničí včetně Česka. Evropská unie v pondělí uvedla, že do Řecka by v úterý měla dorazit skupina 56 hasičů z Rumunska a také dva hasicí letouny z Kypru.

Evropský komisař pro humanitární pomoc a krizové řízení Janez Lenarčič v úterý sdělil, že nově pomoc přislíbily také Německo, Chorvatsko, Švédsko a Česko. Z Německa letí dvě hasicí letadla, Česko posílá vrtulník Black Hawk určený pro letecké hašení a tým, který čítá 64 lidí a 33 kusů zásahové a další techniky.

Řecko v posledních letech během léta opakovaně bojuje s velkými požáry, letos v červenci se muselo kvůli dalšímu z nich evakuovat na 30 000 lidí na ostrově Rhodos. Nejtragičtější byl požár v přímořském letovisku Mati, kde v roce 2018 oheň zabil 101 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme