Řecko před klíčovým jednáním parlamentu znovu ochromila dvoudenní stávka

Řečtí zaměstnanci zahájili další sérii protestů proti vládním škrtům. Odehrávají se před klíčovým jednáním parlamentu o rozpočtovém deficitu, který by měli poslanci odsouhlasit už ve středu. Proti dalším úsporám se staví nejen řecká veřejnost, ale i někteří politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchody dnes zůstanou v Řecku zavřené kvůli generální stávce | Foto: Reuters

Čtyřicetiosmihodinová generální stávka ochromuje dopravu po celé zemi, zapojily se do ní i školy, nemocnice, úřady i média.

Stávkují řidiči městské dopravy a nejezdí ani trajekty. Nestávkuje jen letecká doprava, tam je provoz přerušen jen na několik hodin denně.

Zavřené jsou všechny úřady i některé školy. Učitelé si mohou vybrat, zda chtějí, nebo nechtějí stávkovat. V řadě škol tak stávkuje třeba jen polovina učitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopady generální stávky v Řecku přiblížila spolupracovnice ČRo Pavla Smetanová

Některá média, třeba státní televize, stávkují už několik dní. Noviny dnes ještě vyšly a některé soukromé televize stávkují pouze od 10 do 14.30. Vysílají hlavně dokumentární pořady nebo telenovely.

Vláda ale potřebuje úsporný balík prosadit, jinak je ohrožena další finanční pomoc od Evropské unie. Řecko se tak znovu může octnout bez prostředků, což by mohlo vést k neřízenému bankrotu. Premiér Antonis Samaras však slibuje, že tentokrát už je to opravdu poslední zásah do penzí a platů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš

Velká část Řeků ale nevěří, že úspory něco vyřeší. Někteří by dokonce chtěli odejít z eurozóny, přestože by to pro stát znamenalo dlouhodobé problémy. Stávkující poukazují na to, že i přes vynucené úspory se země stále zadlužuje a nedělá podle nich nic pro to, aby začala ekonomika růst.

„Kdyby nebyl schválený nový úsporný balík, tak by řecká vláda musela pomalu začít platit dlužními úpisy, a ty by časem pravděpodobně byly základem pro novou drachmu. Její kredit by byl zhruba takový, jaká by byla důvěryhodnost v to, že dlužní úpisy budou někdy v budoucnu nahrazeny eurem nebo že řecká vláda bude za ně schopna někdy v budoucnu eura vydat,“ nastiňuje možný řecký scénář ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Simona Bartošová, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme