Řekové volí v předčasných parlamentních volbách. Očekává se jasné vítězství opoziční Nové demokracie

V Řecku se v neděli konají předčasné parlamentní volby. Očekává se jasné vítězství opoziční konzervativní strany Nová demokracie, která by mohla v 300členném zákonodárném sboru dokonce získat absolutní většinu křesel. Volby inicioval premiér Alexis Tsipras, když jeho levicová strana Syriza v květnu prohrála evropské a místní volby.

Atény (Aktualizováno: 12:16 7. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis po odvolení

Lídr Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis po odvolení | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Favoritem na úřad předsedy vlády je jednapadesátiletý bývalý bankéř a člen známé řecké politické dynastie Kyriakos Mitsotakis. Jeho středopravá Nová demokracie v posledním průzkumu s téměř 39 procenty porazila vládní levicovou stranu Syriza, která podle odhadů získá o deset procentních bodů méně.

Alexis Tsipras ze strany Syriza | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

„Dnes (v neděli) vezmou Řekyně a Řekové svou budoucnost do vlastních rukou,“ uvedl Mitsotakis ve státní televizi po odchodu z volebního střediska, u něhož ho nadšeně oslavovala skupina stoupenců. „Zítřek bude pro naši zem lepším dnem,“ dodal v očekávání vítězství.

Jeho hlavní sok, 44letý Tsipras, jde nicméně do voleb se vztyčenou hlavou. „Toto je velmi důležitá bitva,“ řekl, když dopoledne v Aténách odevzdal svůj hlas. „Bojujeme v ní s optimismem a odhodláním... tak, aby obětování se a tvrdá práce našich lidí nebyly promrhány,“ dodal.

Podle deníku The Wall Street Journal se v případě vyplnění předvolebních prognóz stane Řecko první evropskou zemí, která se vrátí k tradičním politickým stranám.

V roce 2012, uprostřed dluhové krize eurozóny, bylo také Řecko prvním evropským státem, jehož voliči opustili zavedené strany a přešli k politickým formacím brojícím proti establishmentu.

Volební místnosti se uzavřou v 19.00 (18.00 SELČ). Hlasovat může až deset milionů občanů, kteří si vybírají mezi kandidátkami dvaceti stran. Šanci překonat tříprocentní práh pro vstup do sněmovny z nich má sedm.

První prognózy mají být zveřejněné hned po uzavření místností, první předběžné výsledky se předpokládají kolem 21.00 SELČ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme