Úhybné manévry s premiérem na palubě. Turecké stíhačky měly pronásledovat vrtulník s Tsiprasem

Řecký premiér Alexis Tsipras uvedl, že turecké stíhačky obtěžovaly jeho vrtulník, jímž cestoval na odlehlý ostrov v Egejském moři, aby se zde zúčastnil oslav dne řecké nezávislosti. Turecká strana incident popřela.

Athény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras na ostrově Agathonisi ve východním Egejském moři | Foto: Andrea Bonetti | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP Tsipras uvedl, že při pondělním příletu na řecký ostrov Agathonisi ve východním Egejském moři byl jeho stroj „uvítán“ tureckými stíhačkami, které narušily řecký vzdušný prostor.

Turecké letouny prý přinutily pilota vrtulníku provádět úhybné manévry, dokud nepřilétly řecké stíhačky, aby turecké narušitele zahnaly.

Mezi Řeckem a Tureckem panuje již delší dobu napětí kvůli několika sporným tématům, mezi které patří územní spory v Egejském moři. Atény si často stěžují, že turecké stíhačky narušují řecký vzdušný prostor a že občas létají přímo nad řeckými ostrovy. Řečtí a turečtí piloti se často střetávají doslova ve vzdušných soubojích.

Džungle, kde 80 lidí čeká na jednu sprchu. Reportáž z přeplněných uprchlických táborů před branami EU

Číst článek

„Před chvílí jsem měl tu čest být zde na Agathonisi uvítán stíhačkami tureckých vzdušných sil,“ řekl Tsipras během proslovu na ostrově. „Chtěly se rovněž zúčastnit naší oslavy,“ dodal.

Předseda vlády zde slavil výročí řecké revoluce z roku 1821 proti Osmanské říši, předchůdkyni moderního Turecka.

„Musí vědět, že tyto pošetilé akce nemají smysl. Plýtvají kerosinem a benzínem,“ řekl Tsipras o Turecku. „Zaprvé proto, že zde vždy budeme bránit naši národní celistvost. Zadruhé proto, že řecký premiér se dostane na nejvíce izolovaný ostrov naší země, i kdyby tam měl doplavat,“ dodal.

Tsipras doplnil, že Řecko je oddané dialogu a spolupráci s Tureckem, avšak v případě potřeby „učiní, co nás naučili naši předci, tedy bude bránit naše práva a suverenitu“.

Turecký provládní deník Daily Sabah s odkazem na zdroje z bezpečnostní komunity uvedl, že turecké stíhačky se na žádném obtěžování vrtulníku s řeckým premiérem nepodílely. Podle těchto zdrojů letadla vykonávala pouze rutinní misi v okolí ostrova.

Dva sousedé a členové NATO se od 70. let třikrát dostaly na samou hranu války, především kvůli otázce Kypru a teritoriálních sporů v Egejském moři. Napětí se obvykle střídalo s obdobími relativně dobrých vztahů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme