Řekové vyšli kvůli vládním škrtům do ulic, policie použila slzný plyn

Veřejná doprava v Aténách se zastavila. Řekové tak protestují proti dalším úsporným opatřením a zpřísnění pravidel pro vyhlašování stávek. Poslanci by o reformách měli hlasovat dnes večer. Odboráři svolávají před parlament demonstraci. Parlament nové škrty, které jsou podmínkou pro pokračování zahraniční finanční pomoci, schválil v pondělí večer.

Atény (Aktualizováno: 21:02 15. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Aténách kvůli další várce vládních škrtů. | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Změny se dotýkají daní, energetiky i práce. Vedou k restrukturalizaci sociálních dávek na děti, zavádějí nové postupy pro uzavírání a splácení půjček a také ztěžují odborům možnost vyhlašovat stávku.

Pro hlasovalo 154 poslanců vládní koalice levicové formace SYRIZA a nacionalistické strany Nezávislí Řekové. Proti byli zástupci jinak značně nesourodé opozice tvořené konzervativní Novou demokracií, centristy či neonacisty ze strany Zlatý úsvit. Liberálové se ale zdrželi hlasování o zpřísnění podmínek pro vyhlašování stávek, které se v zemi konají jak na běžícím pásu.

Přerušení výkonu práce jako forma protestu je napříště možná, jen pokud bude s takovým krokem souhlasit více než polovina členů odborů. Dosud stačil souhlas 20 procent odborářů a v některých případech jen rozhodnutí předsednictva.

Nebudeme zahraničními výlety traumatizovat chudší školáky, rozhodlo řecké ministerstvo

Číst článek

Řekové kvůli tomu vyšli do ulic. „Lidé by měli mít nějaký způsob, jak reagovat na opatření, která parlament schvaluje a která na ně dopadnou,“ řekl jeden z nespokojených obyvatel Atén.

V řeckém hlavním městě se zastavily autobusy, trolejbusy i metro a na silnicích se tvořily dlouhé zácpy. Stávku podpořila také část učitelů a lékařů a na tři hodiny i letečtí dispčeři.

Jak připomíná ČTK, Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. Třetí záchranný balíček ve výši 86 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu Kč) má vypršet letos v srpnu, po tomto datu by si Řecko mělo začít opět půjčovat samo na finančních trzích.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme