Ne všichni Češi mají na Rhodosu momentálně kde přespat, říká šéf konzulů z ministerstva zahraničí

Evakuovaní turisté z ostrova Rhodos | Foto: Fedja Grulovic | Zdroj: Reuters

Lesní požáry na Rhodosu ohrožují desítky tisíc lidí. Podle řecké policie jde o největší evakuační operaci v dějinách Řecka. Na místě jsou dál i stovky Čechů, všichni zatím bez zranění. Na místo v noci poletí dvě letadla pro klienty některých cestovních kanceláří. „V tuto chvíli nemají všichni Češi na Rhodosu kde přespat. Nachází se na recepcích, případně v evakuačních halách,“ popisuje šéf konzulárního odboru ministerstva zahraničí Pavel Pešek.

Rozhovor Rhodos Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začněme u turistů na ostrově. Jaké o nich máte zprávy?
V této chvíli nemáme žádné informace o jakémkoliv zranění českých občanů ani od našeho zastupitelského úřadu v Aténách. Takže stále platí, že u českých turistů nedošlo k žádnému zranění.

Mají všichni kde přespat a je pro ně dostatek jídla a pití?
Situaci monitorujeme skrze mimořádně zřízenou speciální linku na ministerstvu zahraničí. Z těch informací, které máme, je situace velice vážná a lidé z nejvíce zasažených oblasti jsou evakuováni do těch méně zasažených.

Je ale pravdou, že v tuto chvíli nemají všichni kde přespat. Nachází se různě venku nebo na recepcích hotelů, popřípadě v nějakých evakuačních halách. Snažíme se ale ve spolupráci s cestovními kancelářemi situaci řešit. Většina českých turistů na ostrově totiž cestovala s cestovkami.

‚Máme spát v suterénu, v nějakém sklepě.‘ Někteří čeští turisté v Řecku kritizují cestovní kanceláře

Číst článek

V neděli večer poletí jedním ze speciálních letadel i dva konzulové. S čím vším můžou na místě pomoct?
Konzulové můžou pomoct zejména s vydáváním náhradních cestovních dokladů v případě, že člověk svůj cestovní doklad pozbyl z toho důvodu, že se například nemohl dostat do hotelu nebo mu shořely. Vyslaní konzulové ale můžou krajanům také pomoci s komunikací s místními orgány čili například s řeckou pohraniční policii přímo na letišti a podobně.

Jak vytížené jsou tísňové linky? Kolik lidí teď potřebuje pomoc?
Linky jsou vytížené značně. Zvonění nepřestává jak na speciální lince, tak na našem zastupitelském úřadě v Aténách. Fakticky to zvonění nepřestává. Linky obsluhuje několik operátorů tak, abychom odbavili co největší možný počet lidí. Řádově se jedná o desítky telefonátů.

Řešíte i situace, kdy se naopak příbuzní z Česka nemůžou spojit se svými blízkými na Rhodosu?
I to je součástí práce na naší lince. Přesto ale doporučujeme, aby tato linka byla uvolněna pro lidi, kteří jsou opravdu v nouzi a nachází se na Rhodosu. V případě, že se ale dovolá nějaký rodinný příslušník, který má pochopitelnou obavu o své příbuzné nebo přátele na Rhodosu, tak se snažíme tyto informace předávat dále.

Co byste doporučil lidem, kteří na ostrov teprve mají odletět?
Určitě bych sledoval aktuální doporučení a varování, které zveřejňujeme na webu ministerstva zahraničních věcí. Tam máme v této chvíli i přesný seznam oblastí, kam nedoporučujeme na Rhodosu vůbec cestovat.

Určitě se doporučuji předem registrovat v našem systému Drozd, v jehož rámci podáváme aktuální informace. Teď jsme tam například rozeslali informaci o nočních repatriačních letech. Takže tyto dvě věci bych určitě udělal.

dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme