Řecko se dočkalo nového premiéra. Je jím Lukas Papadimos

Řecko má nového premiéra. Po dramatických zákulisních jednáních prezidentská kancelář odpoledne oznámila, že předsedou přechodné vlády se stal Lukas Papadimos, ekonom uznávaný v Evropě i Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukas Papadimos před Prezidentským palácem v Aténách

Lukas Papadimos před Prezidentským palácem v Aténách | Zdroj: Reuters

V krátkém prohlášení vyzval Řeky, aby spolupracovali a pomohli vyřešit obrovské ekonomické problémy své země. Své politické kolegy nabádá k jednotě a také opatrnosti při dalším rozhodování o budoucnosti Řecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jmenování nového řeckého premiéra mluvila v Odpoledním Radiožurnálu naše spolupracovnice v Aténách Soňa Dorňáková Stamu

„Řecké hospodářství má obrovské potíže. Řecko je na kritické křižovatce. Jsem přesvědčen, že problémy se vyřeší rychleji a s nižšími náklady, pokud převládne jednota a opatrnost a pokud budeme všichni spolupracovat v tomto obtížném procesu úpravy a obnovy ekonomiky,“ prohlásil nový premiér.

Přes veškeré potíže, se kterými se řecký stát a jeho ekonomika potýká, Papadimos věří, že členství v eurozóně pomůže zemi zpět na nohy.

Nová vláda složí v pátek přísahu

Jeho kabinet, který má zemi dovést k předčasným únorovým volbám, zítra odpoledne složí přísahu. Hlavním úkolem nové vlády bude zajistit naplnění dohody o mezinárodní finanční pomoci a uplatnit v praxi úspornou ekonomickou politiku.

Jestliže se to vládě podaří, Řecko dostane okamžitě 8 miliard z prvního balíku pomoci, ale i další desítky miliard z druhého balíku. Premiér Papadimos uvedl, že cesta z krize nebude lehká, ale díky finanční pomoci bude rychlá.

Lukas Papadimos povede přechodnou vládu v Řecku | Foto: Reuters

Lukas Papadimos působil v letech 2002 až 2010 ve funkci místopředsedy Evropské centrální banky a sehrál rozhodující roli při vstupu Řecka do eurozóny v roce 2001. Byl také guvernérem řecké centrální banky.

Loni působil jako ekonomický poradce odstupujícího premiéra Jorgose Papandrea. Ještě v říjnu letošního roku upozornil na to, že řešením pro řeckou krizi je snížení státních nákladů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes nejnovější vývoj v Řecku přiblížila tamní spolupracovnice ČRo Pavla Smetanová

„Je velice sebevědomý a cílevědomý. Je to úředník, říká se o něm, že je velmi poctivý, že hledá cesty ke smíření mezi těmi skoro znepřátelenými stranami. Zároveň je ale velice tvrdý ve vyjednávání; razí hlavně hesla jako obezřetnost, jednota a porozumění,“ přiblížila osobnost nového řeckého premiéra spolupracovnice ČRo v této zemi Pavla Smetanová.

Konec jednobarevné vlády po téměř 30 letech

Na jménu nového premiéra se po několikadenních zákulisních jednáních dnes shodli lídři tří parlamentních politických stran, které vytvoří prozatímní vládu národní jednoty.

Vytvoření koaliční vlády je historickou událostí, protože po téměř 30 letech končí v Řecku vláda jedné strany. V přechodném kabinetu budou zastoupeni kromě dosud vládnoucích socialistů ze strany PASOK také opoziční konzervativci z Nové demokracie a malá krajně pravicová strana.

Veřejnost si oddychla

Řecká veřejnost si po mnoha dnech nejistoty z toho, zda se země vrátí k vlastní měně drachmě nebo jestli bude bankrot, po oznámení jména nového premiéra oddychla.

„Dalo by se říct, že lidé doufají, že tento nový premiér zachrání Řecko. Je to pro ně jakási naděje. Možná se ukáže, že právě tento člověk, protože je ekonom, ukáže nějaké malé světýlko v tom tunelu a že se podaří ukázat cestu z krize,“ podotkla naše spolupracovnice v Aténách Soňa Dorňáková Stamu.

mta, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme