Řecko se s mezinárodními věřiteli na nové půjčce stále nedohodlo

Předáci řeckých koaličních stran znovu odložili jednání o úvěrové dohodě. Úkolem politiků je schválit podmínky druhého záchranného úvěru, vláda jim prý ale zatím neposkytla konečné znění dohody s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Kabinet má konečné rozhodnutí oznámit zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko zasáhla generální stávka, lidé protestovali proti dalším škrtům | Zdroj: Reuters

Se zástupci mezinárodních věřitelů jednal premiér Lukas Papadimos o podmínkách poskytnutí půjčky v noci na úterý. Předáci vládních stran mají výhrady proti řadě obsažených požadavků a premiér se snaží najít kompromisní řešení.

Finanční pomoc, kterou Řecko momentálně čerpá, nestačí a zemi hrozí už v březnu neřízený bankrot. Původně se měli šéfové stran sejít k diskusi o podmínkách dohody už včera.

„Všichni v Řecku doufají, že opravdu tedy nakonec kývnou lídři těch koaličních stran, přestože neustále uvádějí, že mají jakési problémy s tím, co po nich chce ta inspekce,“ přibližuje situaci spolupracovnice Radiožurnálu Soňa Dorňáková Stamu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Radiožurnálu Soňa Dorňáková Stamu sleduje aktuální situaci v Řecku

Dlouho do večera se mluvilo o tom, že vláda s inspekcí hledá, jak najít 550 milionů euro. Počítá se s razantním omezením státních výdajů a citelným snížením platů v soukromém sektoru. Zdá se také, že budou muset být Řekům opět sníženy důchody.

Nespokojení odboráři dnes proti balíku úsporných opatření uspořádali generální stávku. Nelíbí se jim, že už dva roky žijí pod tíhou politiky škrtů. Příjmy většiny obyvatelstva se už zatím snížily asi o 30 procent.

Nová úsporná opatření by těžce dopadla především na soukromý sektor. Minimální mzda se má podle odhadů snížit asi o 20 procent. Kvůli tomu se podle odborníků sníží všechny mzdy v soukromém sektoru, což zasáhne více než tři miliony lidí.

Během posledních dvou let navíc počet nezaměstnaných v Řecku stoupl na celkem 960 tisíc. Lidé se proto obávají o budoucnost. Na druhou stranu si ale uvědomují, že bankrot by znamenal ještě větší katastrofu, a proto škrty zatím snášejí.

Stávku v Řecku provázejí potyčky, policie použila slzný plyn

Číst článek

Podle průzkumu veřejného mínění z dnešního večera by socialisté, kterým se nepodařilo zlepšit ekonomickou situaci ani s pomocí finančního úvěru, dostali v nadcházejících volbách jen 8 procent hlasů oproti 44 procentům v roce 2009.

Konzervativce preferuje zhruba 30 procent voličů a demokratická levice by získala 18procentní podporu. Objevuje se také řada nových, menších stran. Volby, které přijdou zřejmě v dubnu, tak nejspíše přinesou velké změny na politické scéně.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme