Řecko se tři dny po předčasných volbách propadá do politické krize

Řecko se kromě finanční krize propadá i do krize politické. Ani třetí den po parlamentních volbách není jasné, kdo bude této zadlužené zemi vládnout. Po neúspěšném pokusu vítězných konzervativců sestavit vládu národní jednoty, která by sdružovala proevropsky orientované strany, se zatím nedaří ani levici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf radikální levice Alexis Tsipras (vlevo) s řeckým prezidentem Papouliasem

Šéf radikální levice Alexis Tsipras (vlevo) s řeckým prezidentem Papouliasem | Zdroj: ČTK

Šéf radikální levice Alexis Tsipras, který vede koaliční jednání, oznámil, že jeho vláda vypoví úsporné programy nadiktované Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Podle něj jsou škrty barbarské, uvrhávají řecký národ do chudoby.

Pokud by se Řecko vydalo cestou, kterou naznačuje Tsipras, v eurozóně by nejspíš skončilo. Za daného rozložení sil v řeckém parlamentu ale není pravděpodobné, že levice vládu sestaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolební situaci v Řecku mluvil ve Světě o osmé zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Polák

V řeckém parlamentu by zasedlo celkem sedm stran. Komunisté nechtějí jít do koalice s nikým, neonacisty zase do koalice nikdo nechce.

„Zbývá pět stran, které mají tak odlišné pohledy na to, kam by mělo Řecko v budoucnu jít. Mají rozlišné pohledy i na to, co udělat s úspornými opatřeními,“ říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Řecku Pavel Polák.

Už v červnu je ale potřeba odhlasovat dalších více než 11 miliard eur úspor v řeckém rozpočtu.

„Pokud by Tsipras neprotlačil parlamentem další úspory, což on rozhodně udělat nechce, tak by nepřišly ani žádné peníze z Evropské unie. Řecko by mělo velmi našlápnuto k bankrotu, a tudíž dohody mezi EU a Řeckem by se zrušily takříkajíc samy od sebe,“ říká Polák.

Řecké volby mají ještě jeden výsledek - Řekové řekli ne dvěma dosavadním vládnoucím stranám konzervativců a socialistů, které se ve vládě střídaly posledních 40 let. Podle Řeků mají vinu na tom, do jaké krize se Řecko dostalo.

„Podle Řeků právě tyhle strany nastolily klientelistický systém s prvky korupce, na kterou Řecko dojelo. V Řecku je na jedné straně nadšení z toho, že tyto dvě strany odešly, a na druhé straně je jistý strach z toho, kam se teď Řecko neovladatelně řítí,“ dodává Polák.

Pavel Polák, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme