Řecko se zavázalo privatizovat. Lidé se ale bouří

Jak dál se zadluženým Řeckem? O tom druhým dnem jedná summit Evropské unie v Bruselu. Řecko potřebuje nutně další miliardové injekce a mezinárodní finanční instituce požadují po Řecku tvrdé reformy. Zvýšení daní, škrty v rozpočtových výdajích a privatizaci státního majetku. S tím ale Řekové nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové znovu protestují před parlamentem v Athénách

Řekové znovu protestují před parlamentem v Athénách | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Nad vchodem visí černé vlajky a emblém s názvem společnosti je přelepen ručně psaným nápisem „Není na prodej“. Řecká poštovní banka je jednou z mnoha státem vlastněných podniků, které hodlá řecká vláda prodat.

„Nesouhlasíme s tím, aby nás vláda prodala. Nic ji nestojíme, naopak, za naše peníze se v Řecku stavěly silnice. Proč bychom měli teď platit daň za něco, co jsme nezavinili. Platit za to, že vlády léta kradly peníze,“ říká odborář, který před vchodem do banky sbírá podpisy na petici proti její privatizaci.

Poštovní banka rozhodně nepatří v Řecku k největším, má něco málo přes 2 500 zaměstnanců. Je to ale banka s dlouhou tradicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Jaromíra Marka z Atén

„Když nebylo ATM a podobně, tak kdo chtěl cestovat po Řecku a vybírat si nějaké peníze, mohl to udělat jenom prostřednictvím této banky. Proto má hodně vkladatelů i hodně poboček po celém Řecku. Po této stránce je to výhodná banka,“ vysvětluje československý rodák pan Michailis.

Dnes je Poštovní banka, vedle energetických společností a dalších mnohem lukrativnějších podniků, na seznamu státních firem, které řecká vláda bude prodávat. Státní sektor v Řecku je na evropské poměry velmi rozsáhlý a především, jeho zaměstnanci si zvykli na celou řadu výhod. Teď se bojí, že o ně přijdou.

„Dnes máme jistotu zaměstnání, když nás zprivatizují, mohou nás všechny na hodinu propustit. Kdyby byla práce v soukromém sektoru, prosím, ale tam práce není. Skončíme na ulici, a jestli umřeme hlady, to je naše věc,“ říká odborový předák.

Z privatizace státních podniků chce řecká vláda získat 50 miliard eur na splácení dluhů a svůj plán už schválila. V úterý o něm má hlasovat řecký parlament a odbory vyhlásily na začátek příštího týdne 48hodinovou generální stávku.

Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme