‚Makedonie je Řecko a tečka.‘ Desetitisíce lidí demonstrovaly v Aténách proti dohodě o přejmenování státu

Desetitisíce Řeků se v neděli sešly v hlavním městě Aténách na velké demonstraci proti dohodě o změně názvu sousední země z Makedonie na Severní Makedonie. Dokument, který by měl Skopji otevřít cestu do Evropské unie a NATO, ale který má řadu odpůrců i v Makedonii, byl podepsán loni v červnu v řeckém městě Prespa.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohodu, kterou dojednali premiéři obou zemí Alexis Tsipras a Zoran Zaev, ratifikoval už loni na podzim makedonský parlament a nyní v lednu schválil i nezbytné změny ústavy.

Makedonii chce přejmenovat většina voličů. Referendum ale ztroskotalo na nízké účasti

Číst článek

Na řadě je nyní Řecko, jehož zákonodárný sbor by měl o ratifikačním zákonu začít debatovat v pondělí a snad do konce týdne o něm i hlasovat.

Situace premiéra je podle pozorovatelů nesnadná. V současnosti už bývalý ministr obrany Panos Kammenos, který prespanskou dohodu striktně odmítá, před týdnem oznámil rezignaci a odchod své strany Nezávislí Řekové (ANEL) z vládní koalice s Tsiprasovou stranou SYRIZA.

Nicméně předseda vlády přesto tvrdí, že v parlamentu už pro dohodu získal dostatečnou podporu. Centrum Atén však v neděli podle agentury Reuters zaplavilo moře desetitisíců odpůrců dohody, kteří se do metropole sjeli ze všech koutů Řecka. Nelíbí se jim, že v názvu sousední země zůstane slovo Makedonie.

Po letech sporů konečně dohoda. Makedonie a Řecko podepsaly dohodu o názvu makedonského státu

Číst článek

„Makedonie je Řecko a tečka,“ shrnula do jedné věty názor značné části svých spoluobčanů 67letá důchodkyně Amalia Savramiová, mávající na aténském náměstí Syntagma nad hlavou řeckou vlajkou.

Spor obou zemí trvá 27 let. Řekové považují název Makedonie, používaný sousední zemí po odtržení od bývalé Jugoslávie v roce 1991, za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.

Atény proto doposud blokovaly snahu Makedonie vstoupit do Evropské unie a do NATO. Klíčovým prvkem kompromisního řešení je přijetí názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Při naplnění dohody by Atény měly přestat bránit euroatlantické integraci Makedonie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme