Podmořská skládka o velikosti čtyř ‚Václaváků‘. Potápěči zmapovali odpadky u řeckého ostrova Andros

Dobrovolní potápěči objevili v roce 2019 v moři u řeckého ostrova Andros hromady odpadu. Nyní dokončili mapování této podmořské skládky a zjistili, že její rozloha činí 15,7 hektaru, je tedy velká zhruba jako čtyři pražská Václavská náměstí vedle sebe.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostrově se v roce 2011 po silných deštích zřítila skládka do moře, kde se následně velké množství odpadu dostalo daleko od pobřeží. Na skládce se od 70. let nelegálně umísťoval nebo spaloval veškerý odpad z ostrova, jak o tom informoval portál eKathimerini.

Na incident se zapomnělo až do roku 2019, kdy dobrovolní potápěči z organizace Aegean Rebreath ve spolupráci s Řeckým centrem pro mořský výzkum náhodou objevili potopenou skládku. Před několika dny dokončili její mapování a oznámili její celkovou rozlohu.

Středozemní moře patří mezi jedno ze světových moří nejvíce znečištěných plastem, uvedl v roce 2018 Světový fond na ochranu přírody.

Řecko podle fondu vyprodukuje asi 700 000 tun plastového odpadu ročně, tedy asi 68 kilogramů na osobu. Zhruba 11 500 tun skončí každý rok v moři, z čehož téměř 70 procent vypluje u řeckého pobřeží, které je jedno z nejdelších na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme