Řecko stále nemá vládu. Jedná se hlavně o personálním složení

V Řecku se stále jedná o koaliční vládě. Přestože všechny proevropské a proreformní strany prohlašují, že Řecko potřebuje vládu co nejdříve, na koaličních podmínkách se ještě nedohodly. Podle dostupných informacích politici řeší především personální obsazení budoucí koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr Nové Demokracie Antonis Samaras ohlásil vítězství své strany ve volbách v Řecku | Foto: Reuters

Z prohlášení politiků zaznívá naléhavost. Vítěz voleb, konzervativec Antonis Samaras chce utvořit vládu se socialisty a demokratickou levicí. V parlamentu by měly jednoznačnou většinu.

Předsedové stran ještě ráno doufali, že se na vládě dohodnou do dnešního večera, nejpozději do zítřejšího rána. S postupujícím jednáním jsou v odhadech opatrnější, vláda však prý bude nejpozději do konce týdne.

Všechny tři strany jednají o personálních otázkách. Demokratická levice, tedy nejmenší budoucí koaliční partner, požaduje, aby ve vládě nebyli ministři, kteří byli v minulých letech zapleteni do korupčních skandálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební vyjednávání v Řecku sleduje zvláštní zpravodaj Pavel Polák

Samarasovi předpokládaní koaliční partneři také trvají na tom, že budoucí vláda by měla znovu vyjednat podmínky záchranného programu od Evropské unie.

Úsporná opatření jsou v Řecku krajně nepopulární. A stejně tak bude i vláda, která je bude prosazovat.

Pavel Polák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme