Řecko-turecké vztahy jsou na novém začátku, shodli se premiéři obou zemí

V tureckém Erzurumu se sešli řecký premiér Jorgos Papandreou a turecký předseda vlády Recep Tayyip Erdogan. Původně plánovanou tiskovou konferenci zrušili, oba nicméně vystoupili během dalšího programu s projevy. V nich pak mluvili o jakémsi novém začátku řecko-tureckých vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premieri-papandreu-a-erdogan-v-atenach--1-200x136p0--2054330.jpeg

„Měli bychom za sebou nechat chyby, které jsme v minulosti udělali a do budoucna být jen přáteli a dobrými sousedy,“ řekl turecký premiér Erdogan. Ve stejném duchu mluvil i Papandreu, který poznamenal, že i když jsou obě země hrdé na svou milost, měly by zapomenout na předsudky, které na obou stranách panují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Turecku Julie Urbišová v pořadu Stalo se dnes.

„Byla to velmi přátelská návštěva a jednoznačně ukázala snahu obou těchto zemí se sblížit a řešit dosud nevyřešené otázky,“ poznamenala spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová.

Oba státníci ale neprozradili, jak dopadla debata o žhavém bodu schůzky, který se měl týkat stavby dlouhého plotu. Ten chce vybudovat na společných hranicích s Tureckem Řecko, aby tím zabránilo nezákonnému přistěhovalectví, kdy až osmdesát procent ilegálních imigrantů se právě přes Řecko dostává do Evropské unie.

Místní jsou pro plot

Pod vlivem kritiky už Řecko ustoupilo od původních plánů na dvousetkilometrovou bariéru. Nyní se chystá pouze na stavbu dvanáctikilometrového plotu, který by se postavil na nejvíc překračovaném úseku hranice.

Diskuze o údajném plotu se mezitím dostala i mezi obyčejné lidi. Obyvatelé postižených oblastí jsou údajně imigranty, kteří překračují hranice v blízkostí jejich domů, poznamenaní. Údajně přecházejí ročně o tisíce tureckých lir na úrodě, protože imigranti jim šlapou po polích.

Dalším problémem jsou prý i navyšující se kontroly, kdy se místní obyvatelé musí několikrát denně nechat legitimovat. „Lidé se tak domnívají, že by plot mohl pomoci k tomu, aby se místní navrátili k normálnímu životu,“ dodala Urbišová.

Alice Kottová, Julie Urbišová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme