Přijeďte na náhradní dovolenou zdarma, nabízí řecký premiér turistům, které úřady evakuovaly z Rhodosu

Spálený kopec nedaleko vesnice Asklipieio na ostrově Rhodos | Foto: Nicolas Economou | Zdroj: Reuters

Řecko nabídne týden dovolené zdarma na jaře či na podzim příštího roku turistům, kteří byli v uplynulých týdnech evakuováni kvůli lesním požárům na ostrově Rhodos. Ve středu to podle řeckého tisku oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis. Mitsotakis nespecifikoval, kolika lidí by se mohlo opatření týkat, ani jak ho vláda bude chtít konkrétně realizovat. Řecké úřady mluvily o tom, že na ostrově bylo evakuováno až 25 000 místních obyvatel i turistů.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Všem těm, jejichž dovolená byla zkrácena lesními požáry, řecká vláda ve spolupráci s místními úřady nabídne příští jaro či příští podzim týden dovolené zdarma na Rhodosu,“ uvedl ve středu premiér Mitsotakis. Podle něj by to mělo zajistit, že i turisté, kterým evakuace překazila dovolenou, se na ostrov vrátí.

V druhé polovině července jižní část Rhodosu postihly silné lesní požáry. Bylo tam nutné evakuovat 25 000 obyvatel a turistů a požár zničil na 200 kilometrů čtverečních území, řekli představitelé řeckých úřadů při pondělním jednání s českými cestovními kancelářemi.

Proč se nedařilo uhasit Řecko? Zkušení velitelé hasičů odešli, měnili se i politici, píše list Kathimerini

Číst článek

Mitsotakis ve středu také prohlásil, že na ostrově není nyní žádný aktivní požár a že výhled na příštích 15 dní je příznivý. Podle něj je situace na ostrově „zpět v normálu“.

Podle deníku Kathimerini meteorologové očekávají, že se teploty v druhé části týdne v Řecku vrátí ke 40 stupňům. Celý srpen by měl být z hlediska teplot nadprůměrný.

Experti uvádějí, že vysoké teploty či lesní požáry mohou mít negativní dopad na letní turismus v Řecku i jinde na jihu Evropy. Místní ekonomiky jsou přitom často velmi závislé na příjmech z cestovní ruchu.

Například rakouský prognostik Andreas Reiter, ředitel vídeňské organizace Zukunftsbüro, řekl tento týden tisku, že v průběhu 20 let se letní dovolené u moře na jihu Evropy stanou minulostí. Podle něj budou lidé jezdit na jih spíše na jaře a na podzim, a v létě budou vyhledávat hory a jezera.

Jistý odklon preference od letních pobytů v oblasti Středozemního moře ukázal i nedávný průzkum organizace European Travel Commission (ETC), která sdružuje národní centrály cestovního ruchu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme