Řecko údajně předložilo nespokojeným věřitelům další, kompromisní návrh

Řecko a jeho věřitelé mají v Bruselu na programu další kolo jednání o budoucnosti řeckého záchranného programu. Všechny pokusy o dohodu zatím zkrachovaly, nyní je však na stole nový, kompromisní návrh. Řekl to rakouský ministr financí Hans-Jörg Schelling. Schůzka ministrů financí zemí eurozóny je naplánovaná na dnešní odpoledne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras | Foto: Geert Vanden Wijngaert | Zdroj: ČTK

V noci na dnešek skončila bez výsledku schůzka řeckého premiéra s věřiteli reprezentovanými předsedou Evropské komise, šéfem Evropské centrální banky a šéfkou Mezinárodního měnového fondu.

Další jednání pokračovala dopoledne, ale stále bez výsledku. Věřitelům nestačil poslední návrh řecké vlády, který počítal například s uvalením nových daní na podnikatele a bohatší Řeky nebo se zvýšením DPH.

Přehrát

00:00 / 00:00

O řecké krizi mluvili řecký politolog a publicista žijící v Praze Thomas Kulidakis a zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Věřitelé však chtějí, aby Řekové spíš omezovali výdaje rozpočtu. A to mimo jiné proto, že daně se v Řecku tradičně příliš nedaří vybírat.

Nyní by podle slov rakouského ministra měl být na stole další návrh, který projednají ministři financí zemí eurozóny. S jakými konkrétními řešeními Řekové přicházejí, to zatím na veřejnost neproniklo.

Řecký politolog a publicista žijící v Praze Thomas Kulidakis za neúspěchem předchozích jednání vidí především tlak ze strany Mezinárodního měnového fondu.

„Problém je v tom, že věřitelské instituce se nedokážou dohodnout ani samy mezi sebou, a proto vlastně dochází k těmto dalším peripetiím,“ myslí si Kulidakis.

Důležitým prvkem ve hře je také tlak na levicovou řeckou vládu z domácí scény. Podle Kulidakise byl již předchozí návrh předložený věřitelům „na hraně“.

„Nová řecká vláda nedostala mandát k tomu, aby ustoupila nebo pokračovala v politice předchozích vlád, ale naopak měla vyjednat mírnější podmínky a prorůstovou politiku, a již poslední návrh vlastně způsobil politické turbulence a začalo se mluvit o tom, že jeho případná podpora v řeckém parlamentu by vyžadovala hlasy opozice,“ dodává politolog.

Řekové peníze potřebují do úterý. Bez půjčky země zbankrotuje. Dohoda musí být také nalezena dostatečně brzy, aby ji stihly schválit parlamenty.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír je k tomu, že se podaří dosáhnout dohody dnes, spíše skeptický. „Jak se tyto rozdíly nedaly překlenout za poslední dny, týdny, noci, tak mluvit o tom, že se to vyřeší teď za poslední dvě hodiny, je podle mě dost optimistické,“ podotýká ministr.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme