Řecko řeší, co s obyvateli z vypáleného tábora Moria. Dvě noci strávili bez přístřešku, jídla i vody

„Není tu žádné jídlo ani dětské mléko,“ říká třicetiletá Natzy Malalaová původem z Konga. V nechvalně známém uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos přežívala spolu se svou osmiletou dcerou Valencií a novorozeným dítětem, kvůli úternímu rozsáhlému požáru o svůj dočasný příbytek ale přišly a v plamenech zůstalo i jejich oblečení. V podobné situaci se však nachází další tisíce lidí. Jejich osud řeší Řecko i některé státy Evropy.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi migranty z Morii jsou i rodiny s malými dětmi

Mezi migranty z Morii jsou i rodiny s malými dětmi | Zdroj: Reuters

Druhou noc od požáru, po kterém velká část Morie lehla popelem, strávily tisíce uprchlíků v polích, na krajích silnic nebo parkovištích – často bez jídla i vody, popisuje reportáž televize Al-Džazíra. To málo, co z tábora v úterý zbylo, přitom zničily o den později další požáry.  

Na ostrově Lesbos začne po požáru tábora evakuace dětí. Trajekt převeze stovky nezletilých do Soluně

Číst článek

Podle řeckých úřadů byly úterní i středeční požáry založeny úmyslně. Pachatelé to udělali, protože si „mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se šmahem z ostrova“ pryč, prohlásil ve čtvrtek mluvčí řecké vlády Stelios Petsas.

Podmínky v táboře nicméně opakovaně kritizovaly jak samotní obyvatelé Morii, tak humanitární organizace, které na místě působí. Tábor byl domovem více než 12 000 lidí z Blízkého východu, Afriky a Asie, kteří uprchli kvůli chudobě a konfliktům ve svých domovských zemích. Jeho kapacita přitom měla být jen pro něco přes 2750 osob.

„Největší problém je to, že uprchlické tábory jsou extrémně přelidněné a panují tam velice špatné hygienické podmínky. To platí zejména pro ostrov Lesbos a uprchlický tábor Moria… Tato situace vede například k tomu, že na jeden kohoutek s čistou vodou je tu 1300 lidí a není tam ani žádné mýdlo. Pěti až šestičlenné rodiny zde spí ve stanech, které mají maximálně tři metry čtvereční,“ popsal na jaře v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Tomáš Bendl z organizace Lékaři bez hranic.

Druhou noc od požáru, po kterém velká část Morie lehla popelem, strávily tisíce uprchlíků v polích, na krajích silnic | Zdroj: Reuters

Ministr pro migraci Notis Mitarakis pro britskou televizi BBC připustil, že v táboře v posledních dnech rostlo napětí. Kromě tristních podmínek v táboře ho vyvolala i 15denní karanténa, kterou úřady zavedly kvůli odhalení koronaviru u jednoho z migrantů. Těsně před požárem se nákaza potvrdila u celkem 35 lidí a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit.

Napětí se po požárech ještě více prohloubilo. Policie zabránila slzným plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, jednoho ze středisek ostrova Lesbos. Několik uprchlíků na policisty útočilo kamením.

Stejně tak ale sílí i zoufalost bývalých obyvatel tábora. Mezi migranty posedávajícími pod olivovníky je také Afghánka s ani ne měsíční holčičkou, popisuje britská BBC. I ona strávila noc spolu s rodinou pod širým nebem, nikdo jim prý nepřinesl jídlo ani vodu.

Pozůstatky ze shořelého tábora Moria | Zdroj: Reuters

Hledá se řešení

Řecké úřady nyní řeší, kde pro migranty najít nové, dočasné útočiště. Mezi prvními místo opustila skupina asi 400 dětí a mladistvých bez doprovodu dospělých, kteří byli letecky evakuováni do severního Řecka.

Mluvčí řecké vlády dal nicméně najevo, že nikomu jinému úřady ostrov opustit nepovolí. Část z uprchlíků má podle ministra pro migraci Notise Mitarakise najít dočasné útočiště na lodích či v provizorních stanech.

Migrace ze severu Afriky sílí, italské ostrovy bijí na poplach. Pozornost se soustředí na Tunisko

Číst článek

Ministerstvo pro migraci zároveň uvedlo, že během čtvrtka udělá „všechny potřebné kroky k tomu, aby jako první na určených místech získali ubytování zranitelní lidé a rodiny“. Mezitím ale skupina místních zablokovala silnici vedoucí k táboru a snažila se bránit v přístupu k materiálu potřebnému k vybudování nocleháren.

Už v minulosti dávali obyvatelé ostrova mnohdy velmi ostře najevo své rozhořčení, když tamní úřady přišly s plánem nahradit Morii uzavřeným přijímacím střediskem. Takový krok totiž místní lidé vnímají jako potvrzení toho, že žadatelé o azyl na ostrově zůstanou trvale, píše Al-Džazíra.

Pomoc Řecko hledá také u evropských partnerů. Německo, které je v současnosti předsednickou zemí Evropské unie, už během středy požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. „Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci,“ řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jedna z možností je podle něj taková, že si členské státy uprchlíky z tábora rozdělí.

Ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který Morii před měsícem osobně navštívil, následně nabídl, že se jeho spolková země postará „o tisícovku uprchlíků“.

Situace na řeckém ostrově Lesbos připomíná, že migrace stále zůstává nevyřešeným problémem Evropy, na kterém se ale členské země nedokážou shodnout.

V příštích několika týdnech má místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová nicméně představit dlouho očekávaný nový pakt o migraci. Jeho cílem má být ukončení sporů ohledně toho, které země mají být zodpovědné za zvládnutí přílivu migrantů a zda jejich partneři mají povinnost jim pomoci.

Obyvatelé Morii zůstali bez střechy nad hlavou | Zdroj: Reuters

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme