Na ostrově Lesbos začne po požáru tábora evakuace dětí. Trajekt převeze stovky nezletilých do Soluně

První skupina nezletilých obyvatel uprchlického tábora Moria, který ve středu zničil rozsáhlý požár, nastoupila do letadla a bude evakuována z ostrova Lesbos do Soluně. Oznámila to řecká televize ERT, podle níž jde o 165 dětí a dospívajících, kteří byli v táboře bez doprovodu. Dalších 240 bude evakuováno později během čtvrtečního dne.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po požáru uprchlického tábora Moria začne evakuace stovky nezletilých | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Tábor zachvátily plameny v noci na středu a podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. Tábor byl domovem více než 12 000 lidí. Financování evakuace nezletilých bez doprovodu už ve středu přislíbila Evropská komise.

Uprchlický tábor Moria opět zachvátil oheň. Požár se objevil v místech, kterým se v úterý vyhnul

Číst článek

Ve středu večer vypukl další požár, který se už podařilo hasičům uhasit, avšak podle televize zničil to, co z tábora zůstalo po předchozím ohni.

Noc strávily tisíce uprchlíků venku v blízkosti tábora a policie zabránila slzným plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, střediska ostrova Lesbos. Několik uprchlíků na policisty útočilo kamením.

V táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit. Podle agentury DPA se 35 nakažených ještě před požárem ukrylo a mohou nakazit mnoho dalších osob. Policii se zatím podařilo dopadnout z této skupiny pouze osm lidí.

Ve čtvrtek by měl k ostrovu dorazit trajekt, který může přijmout až 1000 uprchlíků. Ostatní pak mají v příštích dnech vzít na palubu dvě lodi řeckého námořnictva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme