Řecko už má benzín. Vláda stávkujícím neustoupila

Na silnice dnes vyrazila většina ze třiatřiceti tisíc řeckých kamionů a cisteren. Týdenní stávka přepravců totiž skončila. Nedostatek pohonných hmot způsobil minulý týden kolaps dopravy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, Kefalonie

Řecko, Kefalonie | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Řecko začíná být průjezdné, protože už o víkendu armáda rozvezla do většiny benzínek, nemocnic a dalších zařízení pohonné hmoty. V Aténách už byly téměř všechny benzínky otevřené. Problémy mohou přetrvávat ještě na ostrovech, protože tam se musí pohonné hmoty teprve dovézt loděmi. Dnes a zítra by se měla situace plně normalizovat.

Přesto je stále bezpečnější a hlavně levnější natankovat za hranicemi Řecka. V Řecku jsou pohonné hmoty poměrně drahé. Po několikanásobném zvednutí spotřební daně dosahuje cena za litr benzínu 95 oktanů v Aténách 1,6 až 1,7 euro. Podobná je situace na dálnicích. Určitě se vyplatí natankovat třeba v bývalé jugoslávské republice Makedonie, přes kterou většina lidí asi projíždí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín mluvil v Ranním Radiožurnálu o stávce v Řecku

Stávkující protestovali především proti liberalizaci jejich odvětví, protože vláda navrhuje otevření dveří větší konkurenci. Přineslo by to snížení cen, což by řeckému hospodářství hodně pomohlo.

Odhaduje se, že by šlo až o jedno procento HDP, pokud by se doprava zlevnila, čímž by se zlevnilo i přepravované zboží.

Vláda neustoupila

Dopravci protestovali proti tomu, že za licence zaplatili neuvěřitelné peníze, platilo se až dvě stě tisíc eur a s licencemi se následně obchodovalo. Největší odborové svazy si pak liberalizaci jejich odvětví nechtěly nechat líbit. Nakonec musely ustoupit a po tříletém přechodném období by se toto odvětví mělo plně otevřít konkurenci.

Vláda nabídla přepravcům velmi málo. Neustoupila hlavním požadavkům na zrušení liberalizace jejich odvětví, přistoupila jen na různé daňové či penzijní úlevy. To bude ale ještě věcí dalšího dialogu. Zatím je podstatné to, že vláda plní kritéria, která dala mezinárodnímu společenství v rámci úsporných opatření a neustoupila tlaku odborových organizací, tak jako mnohokrát v minulosti.

Martin Dorazín, Jan Prokeš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme