V Řecku volby vyhrála opoziční Nová demokracie. Premiér Tsipras uznal porážku

V předčasných parlamentních volbách v Řecku vyhrála podle odhadů opoziční konzervativní Nová demokracie. Řecký premiér Alexis Tsipras už poblahopřál vůdci opozice Kyriakosovi Mitsotakisovi k vítězství. Moc mu předá v pondělí, až jeho politický rival složí přísahu jako premiér. Vítězná Nová demokracie podle projekce řeckého ministerstva vnitra získá 39,8 procenta hlasů, zatímco Tsiprasova levicová SYRIZA 31,5 procenta hlasů.

Aktualizováno Atény (Aktualizováno: 20:54 7. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stranický předseda konzervativní opoziční strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis.

Stranický předseda konzervativní opoziční strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis. | Zdroj: Reuters

Vítězná strana obsadí podle nezávislé analytické společnosti MacroPolis 158 křesel ve 300členném parlamentu, bude mít tedy absolutní většinu. MacroPolis vychází z dat po sečtení více než deseti procent hlasů.

„Nová demokracie zjevně vyhrála. Uvidíme, jak to dokáže zužitkovat,“ řekl za stranu SYRIZA krátce po zveřejnění prvních odhadů ve státní televizi její vlivný člen Panos Skurletis.

Řekové volí v předčasných parlamentních volbách. Očekává se jasné vítězství opoziční Nové demokracie

Číst článek

Čtyřiačtyřicetiletý Tsipras předčasné volby inicioval, když jeho strana v květnu prohrála evropské a místní volby. Jednapadesátiletý Mitsotakis je bývalý bankéř a člen známé politické dynastie.

Deník The Wall Street Journal před volbami tento týden napsal, že v případě výhry opozice se Řecko stane první evropskou zemí, která se vrátí k tradičním politickým stranám. V roce 2012, uprostřed dluhové krize eurozóny, bylo také Řecko prvním evropským státem, jehož voliči opustili zavedené strany a přešli k politickým formacím brojícím proti establishmentu.

Kdo je Mitsotakis ?

Kyriakose Mitsotakise (51), předseda strany Nová demokracie, která podle předběžných odhadů vyhrála předčasné parlamentní volby v Řecku již během předvolební kampaně sliboval odpoutání se od hospodářské politiky současné vlády, snížení daní a byrokracie nebo privatizaci státních podniků. „Tato vláda zatěžovala občany Řecka daněmi, zničila růst a uvrhla střední vrstvu do chudoby,“ uvedl loni v červnu v roli vůdce konzervativní opozice. „Vytvořili jste mnoho zoufalých lidí, kteří se topí v dluzích a nemají žádnou naději na budoucnost,“ kritizoval také Tsiprasův kabinet.

Absolvent prestižních amerických škol je členem známé řecké politické dynastie, na rozdíl od levicových Papandreů jsou Mitsotakisové už čtyři dekády spojeni s konzervativní Novou demokracií. Mitsotakisův otec byl premiérem v 90. letech minulého století, vládu už před sto lety vedl také bratr jeho prababičky Eleftherios Venizelos, jedna z velkých postav boje za nezávislost. Ve 40. letech a 50. letech byl šéfem kabinetu i Sofoklis Venizelos, prastrýc Kyriakose Mitsotakise.

Původním povoláním bankéř se v politice začal angažovat na přelomu století, podílel se na volební kampani Nové demokracie a v roce 2004 byl poprvé zvolen do řeckého parlamentu. V letech 2013 až 2015 působil ve vládě Antonise Samarase jako ministr pro reformy.

Do čela tehdy opoziční Nové demokracie byl Mitsotakis zvolen v lednu 2016, rok poté, co se po vítězství ve volbách ujala moci radikálně levicová strana SYRIZA vedená Alexisem Tsiprasem. Právě s mladistvě vyhlížejícím politikem, kterému bylo v době usednutí do premiérského křesla teprve 40 let, je Mitsotakis srovnáván (je jen o šest let starší).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme