Řecké volby vyhrál stávající premiér, vytvoření koalice ale odmítá. Požaduje jejich opakování

Řecký premiér a vítěz nedělních parlamentních voleb Kyriakos Mitsotakis v pondělí po schůzce s prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou odmítl jednání o sestavení koaličního kabinetu. Mitsotakisova strana Nová demokracie sice zvítězila ve volbách s velkým náskokem, v parlamentu ale nemá většinu. Bez její účasti je však prakticky nemožné sestavit vládní koalici.

Atény (Aktualizováno: 14:14 22. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér a předseda konzervativní strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér a předseda konzervativní strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis | Foto: Louiza Vradi | Zdroj: Reuters

Mitsotakis už uvedl, že by se další parlamentní volby mohly konat 25. června, napsala agentura AFP. Sakellaropulosová v pondělí dopoledne dala Mitsotakisovi mandát jednat o koaliční vládě. Řecký premiér však po schůzce s ní oznámil, že už odpoledne prezidentce mandát vrátí, uvedla CNN Greece. Jeho prioritou jsou prý nové parlamentní volby a sestavení jednobarevného kabinetu.

OVĚŘOVNA: Vystoupilo Řecko v tichosti z Evropské unie? Jde o čirý nesmysl, vyvrací velvyslanec

Číst článek

Mitsotakisova strana Nová demokracie dostala po sečtení téměř 100 procent okrsků 41 procent hlasů, což je zhruba dvakrát tolik, co druhá strana v pořadí, tedy opoziční SYRIZA. Propočty ND přisuzují 146 mandátů z 300. Pro dosažení parlamentní většiny by však musela jednat s dalším subjektem o koalici.

Celkově se do parlamentu dostalo pět uskupení - SYRIZA se 71 mandáty, socialisté se 41 mandáty, komunistická strana KKE s 26 křesly a nacionalistické Řecké řešení se 16 mandáty. Prezidentka musí nabídnout pověření sestavit koalici ještě druhé a třetí straně s největším počtem hlasů.

Bez ND jsou však šance na vytvoření většiny prakticky nulové. Datum dalších voleb však bude záležet na tom, zda pověřené strany využijí pro hledání většiny všechny tři dny, na které mají podle zákona právo. Nové volby by se mohly konat nejpozději v první polovině července, vyloučen zcela není ani termín už na konci června, o kterém mluví Mitsotakis.

Příští parlamentní volby se budou v Řecku konat podle jiných pravidel a na rozdíl od nedělního hlasování dostane v příštích volbách vítězná strana prémii až 50 mandátů. Pokud by příští volby dopadly podobně jako nedělní hlasování, tak by ND zřejmě měla v parlamentu pohodlnou většinu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme