Řecko se po volbách vrací do normálu, vůdci neonacistů skončí za mřížemi, tvrdí odborník

Řecké parlamentní volby vyhrála pravicová opozice. Většinu ve 300členném parlamentu získala konzervativní strana Nová demokracie a nahradí tak dosud vládnoucí Syrizu bývalého premiéra Alexise Tsiprase. Více Český rozhlas Plus a jeho host.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyriakos Mitsotakis

Kyriakos Mitsotakis | Foto: Fotobanka Profimedia

„Tsipras vzal odpovědnost za porážku na sebe, podle něj ale není tak velká. Jeho plánem je radikální Syrizu změnit a přiblížit většímu počtu voličů z řad socialistů,“ přibližuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu.

Vláda nastupujícího premiéra Kyriakose Mitsotakise chce zajistit bezpečnost občanů posílením policie, v programu má i podporu investic, snižování daní, odstraňování byrokracie a také pokračování privatizace.

„Tyto volby vrací Řecko do politického systému, který panoval před vypuknutím krize – v dobrém i špatném. Znovu se vytváří bipolární politický systém,“ míní Konstantinos Tsivos z Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co přinesly parlamentní volby v Řecku? Poslechněte si celý rozhovor

Volební ztráty Syrizy podle něj nejsou tak velké, jak se očekávalo. „Hlavním důvodem, proč přišla o vládu, je to, že musela dělat kroky diktované zvenčí, které se výrazně lišily od toho, co strana chtěla původně prosazovat,“ dodává.

Někdejší voliči Syrizy tak prý buď nepřišli k volbám, nebo volili novou levicovou stranu MeRA25 bývalého ministra financí Yanise Varoufakise.

V řeckém parlamentu nově zasedne celkem šest uskupení včetně nacionalistické strany Řecké řešení. Na tříprocentní hranici naopak těsně nedosáhl neonacistický Zlatý úsvit.

„Je velký úspěch řecké demokracie, že Zlatý úsvit už nebude v parlamentu.“

Konstantinos Tsivos

Tsivos připomíná, že Zlatý úsvit byl produktem vleklé ekonomické krize, před kterou neměl žádný vliv. Porážka neonacistů je prý projevem toho, že se Řecko vrací zpět do normálu.

Část voličů Zlatého úsvitu sice přešla k nacionalistům ze strany Řecké řešení, s tou ale nejsou spojeny žádné bojůvky ani neonacistická symbolika: „Zlatý úsvit je zločinecká organizace, v Řecku nyní probíhá velký soudní proces s jeho vůdci a je pravděpodobné, že skončí za mřížemi,“ uzavírá Tsivos.

Michael Rozsypal, Michael Erhart, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme