Řecko začalo vracet migranty do Turecka, z Lesbu vypluly první lodě

Sto třicet jedna běženců odvezly dvě lodě z řeckého ostrova Lesbos do Turecka. Každého z uprchlíků doprovázel vždy jeden člen agentury Frontex.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký policista doprovází běžence po připlutí z Lesbu do přístavu v Dikili | Zdroj: Reuters

Krátce po šesté hodině, ještě pod rouškou tmy přivezly autobusy uprchlíky převážně z Pákistánu, Maroka a Bangladéše do přístavu v Mytilini.

Podle zástupkyně Frontexu nepožádal nikdo z nich o azyl. Mezi migranty byli i dva Syřané, kteří se dobrovolně rozhodli pro návrat.

V přístavu přesto panovala přísná bezpečnostní opatření. Všude byly desítky policistů, kteří také vytvořili kordon, jímž běženci vystupovali z autobusů a pak procházeli směrem k lodím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení deportací běženců z Řecka do Turecka nepovažují za konec uprchlické krize europoslanci za KSČM, ANO a TOP 09 Kateřina Konečná, Pavel Telička a Jiří Pospíšil

Plavidla je pak odvezla do tureckého města Dikili.

Proti deportaci ale protestovalo několik členů humanitárních organizací a běženců z Pákistánu, kteří celou operaci označují za ilegální. Turecko podle nich není bezpečnou zemí.

Zpravodaj ČRo: Řecko deportuje první skupinu migrantů zpět do Turecka

Číst článek

Do Turecka dorazili první vrácení migranti z Řecka | Foto: ČTK

"Evropo, probuď se!" - někteří aktivisté proti deportacím z Lesbu protestují | Foto: Reuters

Robert Mikoláš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme