Řecko zasáhlo zemětřesení, pocítili ho lidé na Krétě i v Aténách

Jižní Řecko zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Ohnisko bylo mezi ostrovy Kréta a Kithira, 72 kilometrů severozápadně od krétského města Chania.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Russell_Yan | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Otřesy cítili lidé až v hlavním městě Aténách. A také na poloostrově Peloponés. Zatím nejsou zprávy o zraněních či větších škodách.

Jen o čtyři desetiny silnější zemětřesení zasáhlo v noci na úterý Albánii. Chvění země bylo cítit nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii, v Severní Makedonii, Kosovu, Černé Hoře nebo Srbsku.

Při zemětřesení zahynulo nejméně 23 lidí, bilance obětí zatím není konečná. Na 650 lidí bylo zraněno. Záchranáři v troskách dál pátrají po zavalených lidech. Albánská vláda vyhlásila na středu den smutku.

Česko Albánii nabídlo speciální hasičský tým, který se zaměřuje na zásahy v obydlených oblastech právě po zemětřeseních.

Nedá se předpovídat

Albánii také v úterý zasáhlo po hlavním zemětřesení ještě několik desítek následných dotřesů. Zemětřesení se pak podle seizmologa Jana Zedníka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd nedají předvídat.

„Zemětřesení se nedají předvídat v Albánii ani nikde jinde, protože to je důsledek rostoucího napětí v zemi v důsledku pohybu tektonických desek, kam nevidíme,“ uvedl v úterý pro Radiožurnál.

„Oblast Balkánu je na styku africké desky, která se od jihu tlačí na euroasijskou desku rychlostí asi centimetr za rok. Dochází tam k velkým deformacím. A tato oblast je postihována zemětřeseními často,“ doplnil.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme