Řecký kabinet se hroutí

Řeckou vládu opustili čtyři ministři krajně pravicové strany LAOS a také dva socialisté - ministr zahraničí a ministr sociálních věcí. Nechtějí podpořit podmínky druhé záchranné půjčky, které si klade Evropská unie, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Lukas Papadimos opuští jednání kabinetu | Zdroj: ČTK

Řecko tak nesplní podmínku mezinárodních věřitelů, aby jejich požadavky podpořily všechny koaliční strany. Ani v parlamentu není úspěch razantních reforem a bolestivých škrtů zaručený. Chce se proti nim postavit také část vládních poslanců.

Euroskupina dnes dala Řecku další šestidenní ultimátum. Během této doby musejí politici sehnat chybějících 325 milionů eur, kterých se nechtěli vzdát ve prospěch snížení důchodů. Řekové také musejí odsouhlasit tvrdé podmínky půjčky v parlamentu a lídři koalice pak mají stvrdit dohodu vlastnoručním podpisem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v Řecku popsala ve Stalo se dnes Pavla Smetanová

Nespokojenost s podmínkami Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky roste mezi lidmi i mezi politiky.

Šéf řecké ultrapravicové strany LAOS odmítl podpořit další úsporná opatření

Číst článek

Zdá se, že trpělivost dochází nejen Evropě, ale i Řecku, které se brání diktátu Trojky. Několik poslanců a členů vlády podalo demisi a lídr koaliční ultrapravicové strany LAOS Jorgos Karatzaferis dnes na tiskové konferenci oznámil, že nepodpoří další úsporná opatření.

Označil je za vydírání lidu a prohlásil, že pro řecký národ je nejdůležitější svoboda i za cenu chudoby. Řecká unie policistů zase pohrozila vydáním zatykače na představitele Trojky za vydírání, narušování demokracie a národní suverenity.

Před řeckým parlamentem se i dnes scházeli demonstranti | Foto: ČTK/AP

O víkendu tak zřejmě bude muset kabinet projít rekonstrukcí. Premiér Papadimos jasně řekl, že kdo nebude hlasovat pro úspory, nebude moci zůstat ve vládě. Předseda vlády přesto doufá, že úsporný program parlamentem projde. „Krach není pro Řecko volba,“ uvedl s tím, že v případě odmítnutí hrozí zemi katastrofa. Mnozí politici se však snaží zalíbit davu, protože dubnové mimořádné parlamentní volby se blíží.

Protestní shromáždění v Aténách bylo narušeno zakuklenými mladíky, kteří začali házet zápalné lahve a dlažební kostky po policistech. Policie musela demonstraci rozhánět slzným plynem. Dva policisté a jeden civilista byli zraněni a několik demonstrantů zadrženo.

Milan Kopp, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme