Řecký Kos čeká na zázrak. Uprchlíky už tam nepotkáte, přesto se na ostrov turisté nehrnou

Pláže bez uprchlíků, ale i bez turistů, takový obrázek dnes skýtá řecký Kos. V loňském roce se tento ostrov stal smutným symbolem migrační krize, když ho zaplavily tisíce běženců. Ti už z Kosu zmizeli, stejně tak ale prudce poklesl i počet návštěvníků, přestože Kos býval třetí nejoblíbenější destinací v celém Řecku. Místní ale doufají, že se na ostrov začnou vracet, včetně Čechů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ostrov Kos

Řecký ostrov Kos | Foto: Robert Mikoláš

Savas Surasis, majitel pláže a stejnojmenného baru Alibaba, se svému kolegovi prostřednictvím miniaturní vysílačky omlouvá, že asi deset minut nebude moci obsluhovat.

S reportérem Českého rozhlasu sedí v rozlehlé sedačce pod palmami, z reproduktorů se line hudba, obloha i moře jsou až kýčovitě modré, přesto je tu liduprázdno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomická krize v Řecku a zprávy o uprchlících odrazují turisty od pobytu na Kosu, zjistil reportér ČRo Robert Mikoláš

Důvody jsou prý jasné. Ekonomická krize v Řecku, která dominuje zprávám v celé Evropské unii už řadu měsíců, a pak i záběry zoufalých běženců procházejících mezi opalujícími se turisty. A i když na ostrov naposledy připluli ve větším počtu vloni v říjnu, tyto obrázky v lidech stále zůstávají.

V moři se přesto cachtá několik dětí a jejich smích se nese nad hladinou. Rodiče se pak bezstarostně opalují. Lehátek mají k dispozici, kolik chtějí:

Mladá maminka si nemůže Kós vynachválit, koupání i památky, vždyť tu kráčela historie, staří Řekové, Římané. Pochází odtud otec medicíny Hippokratés. Je na co být hrdá, tím spíše, když odtud sama pochází.

Ani pokles cen návštěvníky neláká

Výhody letošního menšího zájmu o zájezdy na Kos ale objevil i manželský pár z Rigy. Lotyšské cestovky nabízejí Kos velmi levně. Je vůbec nejlevnější ze všech řeckých ostrovů.

Ani nízká cena však řadu turistů neláká. Třeba Nizozemci, kteří sem vždy jezdili ve velkém počtu, Kos téměř vyškrtli z oblíbených destinací. Strach z uprchlíků převážil.

A podobné názory převažují i mezi Čechy. V roce 2014 jich přijelo 47 tisíc, vloni už ale jen 37 tisíc a letos je zatím propad asi 60procentní. Žena z Jirkova popíjející tradiční řeckou kávu to ale nechápe:

Řecký ostrov Kos | Foto: Robert Mikoláš

„Nevěřím takovým těm mediálním kampaním, říkala jsem, že si to zjistím sama. Od cesty mě odrazovali,“ povídá.

A podobně to vidí i paní z Chomutova: „Myslím, že se lidé bát nemusejí. Je to tady super, teplo, parádní atmosféra.“

Přes to všechno ale místní obchodníci hledí k nadcházející sezoně s obavami. A neskrývá je ani Illias, majitel hotýlku u pláže, ze které je krásně vidět na protější turecký břeh. A i když mezi oběma zeměmi teď jezdí už jen výletní lodě a trajekty, má o 40 procent méně hostů než vloni.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme