Řecký ministr financí nesouhlasí s konáním referenda

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos údajně nesouhlasí s brzkým referendem o zahraniční finanční pomoci a jejích podmínkách. Správce kriticky zadlužené řecké státní pokladny přitom v pondělí podpořil všelidové hlasování, vyhlášené premiérem Jorgem Papandreem. Ministr prý nad ránem řekl, že účast Řecka v eurozóně by se neměla odvíjet od referenda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos na tiskové konferenci v Aténách

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos na tiskové konferenci v Aténách | Zdroj: Reuters

Podle zdroje z ministerstva financí, který cituje agentura Reuters, Venizelos považuje referendum v současné situaci za bezpředmětné. Řada otázek včetně splátkového kalendáře půjček totiž prý zůstává nedořešená.

Klíčové také zřejmě bude znění otázky, na kterou budou Řekové v referendu odpovídat. Deník Financial Times s odvoláním na zdroj z řecké vládní strany Pasok uvedl, že nebudou tázáni na podmínky finanční pomoci Řecku, ale na podporu řeckého členství v Evropské Unii a eurozóně. Řecká vláda to ovšem popřela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Malý, ředitel Institutu evropské integrace na soukromé vysoké škole Newton College, hodnotí vyhlídky Řecka

„Kdyby Řekové pomoc odmítli, tak všechny dosavadní dohody padají, protože jsou přijaty všemi členskými zeměmi eurozóny. Znamenalo by to nejspíše definitivní bankrot Řecka a pokud by nebyla dosažena nějaká nová dohoda, tak dokonce neřízený bankrot Řecka. Pak by se ostatní členské státy eurozóny musely zejména zaměřit na záchranu svého vlastního bankovního sektoru,“ uvažuje Jiří Malý, ředitel Institutu evropské integrace na soukromé vysoké škole Newton College.

Podle průzkumů veřejného mínění nechce nadpoloviční většina Řeků další mezinárodní pomoc, zároveň má ale poněkud překvapivě většinovou podporu otázka setrvání v eurozóně. Malý vysvětluje, že se Řekové zkrátka bojí vrátit k řecké drachmě, protože nová měna by téměř jistě rychle devalvovala vůči euru:

Řekové jsou nerozhodní

„To znamená, že by přišli o značnou hodnotu svých úspor, takže by to bylo velmi nebezpečné jak pro ně, tak i pro řecký bankovní sektor, takže proto chtějí zůstat v eurozóně. Na druhou stranu úsporná opatření, která jsou spojena s poskytnutím mezinárodní pomoci, jsou pro Řeky tak tvrdá, že odmítají jak úsporná opatření, tak následně i mezinárodní pomoc. Ovšem nelze mít obě dvě tyto věci současně.“

Možnost odejít z eurozóny v evropských pravidlech není, ani to ale podle Malého nepředstavuje překážku, aby Řecko případně eurozónu opustilo.

ČTĚTE TAKÉ: Dokud nebude výsledek referenda, nedostane Řecko pomoc

„Záchranný mechanismus, pomocí něhož jsou nějakým způsobem v současné době dotovány země, které jsou v potížích, taky nemá oporu v právu Evropské unie a musel být zřízen ad hoc. Myslím, že by se v takovém případě mohlo najít nějaké speciální řešení i pro odchod Řecka s eurozóny,“ říká a dodává, že by se například musela urychleně přijmout změna zakládajících smluv Evropské unie.

Malý také chápe, že Německo a Francie, které platí hlavní příspěvky do evropského záchranného fondu, nechtějí Řecko dále podporovat, pokud nepřistoupí na jejich podmínky:

„Řecko bylo na summitu ještě s kompromisem spokojeno, a najednou tomu řešení zasadilo takovou zásadní ránu.“

Jan Prokeš, Kristina Winklerová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme