Řecký parlament odebral státní příspěvky neonacistické straně Zlatý úsvit

Řecko pozastaví vyplácení státního příspěvku krajně pravicové straně Zlatý úsvit. Poslanci schválili zákon, který umožňuje zastavit finanční podporu straně, jejíž poslanci jsou obvinění z vážných trestných činů. Opatření je namířené právě proti Zlatému úsvitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu

Poslanci strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu | Zdroj: Reuters

Předseda a dva další poslanci strany jsou ve vazbě kvůli obvinění ze zločinného spiknutí. Pokud je nakonec odsoudí, přijde Zlatý úsvit na státních příspěvcích v přepočtu o víc než 15 milionů korun.

„Odebrání státních příspěvků Zlatému úsvitu je protizákonné a protiústavní. Ústava zaručuje finanční podporu každé parlamentní straně,“ reagoval na schválení zákona jeden z poslanců Zlatého úsvitu Ilias Kasidiaris. Naznačil tak, že jeho strana se bude bránit u ústavního soudu.

Nové opatření je součástí širšího tažení proti neonacistům v Řecku, které odstartovala nedávná vražda levicového zpěváka Pavlose Fissase. Přiznal se k ní jeden ze členů Zlatého úsvitu a popularita strany od té doby v průzkumech klesla ze svého maxima třinácti procent asi na třetinu.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme