Řecký parlament odložil jednání o záchranném balíku. Hlasovat bude možná v pátek

Předsedkyně řeckého parlamentu odložila dnešní jednání finančního výboru o novém záchranném balíku na zítřek. To by mohlo znamenat, že se o den zpozdí i hlasování parlamentu o dohodě s mezinárodními věřiteli. Šéfka parlamentu Zoi Konstantopuluová patří k radikálnějšímu křídlu rozštěpené vládní strany Syriza.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras musel při hlasování spoléhat na opozici (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Věřitelé v čele s eurozónou by měli Aténám v příštích třech letech poskytnout v přepočtu asi dva biliony korun. Podle Evropské komise jsou už všechny klíčové podmínky pomoci dojednané.

„Technicky vzato je dohoda i přes některé drobné nesrovnalosti připravená. Je ale potřeba dosáhnout ujednání i na politické úrovni,“ upozornila mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová.

Ministři financí eurozóny mají o novém záchranném programu rozhodovat v pátek. Zřejmě ve stejný den se na druhé, řecké straně, pokusí podmínky nové pomoci prosadit v parlamentu vládní levicově-nacionalistická strana Syriza.

Ta přistoupila na tvrdé podmínky věřitelů v červenci kvůli akutnímu nedostatku peněz a hrozbě opuštění eurozóny.

V první fázi už řecký parlament věřitelům vyhověl tím, že mimo jiné zvýšil některé daně. Teď se od něj očekává souhlas s dalšími kroky, například se vznikem privatizačního fondu, postupným zvyšováním důchodového věku i deregulací trhu se zemním plynem.

Jan Prokeš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme