Řecký parlament prezidenta opět nezvolil. Země směřuje k předčasným volbám

Řecký parlament dnes ani napotřetí nedokázal zvolit nového prezidenta. Pro jediného uchazeče o post hlavy státu, vládního kandidáta Stavrose Dimase hlasovalo 168 poslanců, pro jeho zvolení však bylo potřeba nejméně 180 hlasů. Země tak směřuje k předčasným volbám, které se uskuteční na konci ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, Atény. Řečtí zákonodárci opouštějí poslanecké lavice poté, co nezvolili Stavrose Dismase za nového prezidenta (snímek z druhého kola volby z 23. prosince 2014) | Foto: Reuters

Vládní koalici pod vedením premiéra Antonise Samarase se za uplynulý týden nepodařilo získat podporu žádného dalšího z nezávislých a opozičních poslanců.

Pro třiasedmdesátiletého bývalého ministra zahraničí a eurokomisaře pro životní prostředí Dimase tak zvedl ruku stejný počet poslanců jako ve druhém kole 23. prosince – 168 z celkového počtu 300.

Řecká ústava nařizuje, že po třech neúspěšných kolech volby prezidenta musí být parlament do deseti dnů rozpuštěn. Předčasné volby se pak musí konat během následujících 30 dní. V souladu s tím premiér stanovil, že Řekové půjdou k volebním urnám 25. ledna.

Volební období současného prezidenta Karolose Papuliase skončí na počátku března 2015, což znamená, že o jeho nástupci bude moci rozhodnout nový parlament.

Na neúspěch vládního kandidáta výrazně zareagovala aténská burza, jejíž index ASE už od rána klesl o více než 11 procent. Investoři se obávají, že výsledky předčasných voleb, v nichž podle průzkumů zvítězí levicová opozice, by mohly vyústit ve ztrátu podpory mezinárodních věřitelů.

Podle průzkumů nemá Samarasova vládnoucí koalice v předčasných volbách mnoho šancí uhájit svou pozici. Nejsilnější stranou se zřejmě stane levicová formace SYRIZA předsedy Alexise Tsiprase, která odmítá pokračovat v úsporném kurzu dosavadní vlády. Zda získá v parlamentu potřebnou většinu, však zdaleka jisté není.

Tsipras už konání nových voleb přivítal a v prvním komentáři řekl, že parlament vyjádřil vůli lidu nepokračovat v tvrdé úsporné politice.

Pokud by SYRIZA byla po volbách schopna naplnit své sliby, mohlo by to ohrozit finanční stabilizaci Řecka, které se díky dvěma mezinárodním záchranným programům v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč) vymaňuje z těžké dluhové krize.

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme